Kategorie
Wysyłka w
- 24 godziny + czas dostawy (w dni robocze) (61)
- 48 h + czas dostawy (w dni robocze) (7)
- 3-7 dni + czas dostawy (w dni robocze) (2)
- 10 dni + czas dostawy (w dni robocze) (20)
- 14 dni + czas dostawy (w dni robocze) (3)
- 14-21 dni + czas dostawy (w dni robocze) (22)
- Produkt na zamówienie. O termin realizacji zapytaj telefonicznie lub mail'owo (12)
Cena
-
od
do
Promocja
Kielichy liturgiczne
Trudno wyobrazić sobie Eucharystię bez liturgicznego kielicha. Liturgiczny.pl oferuje takie kielichy w różnorodnych wariantach: solo, jak i w zestawach obejmujących kielichy do celebrowania symbolicznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa a wina – w Jego krew. Niezależnie od potrzeb czy wystroju samego kościoła, w tej witrynie znajdą się zarówno kielichy małe, jak i duże, bogato zdobione i wybitnie minimalistyczne w swojej formie. Jaki zatem kielich wybrać?
Kielichy mszalne – czym kierować się przy zakupie właściwego kielicha?
Takie kielichy, kupowane zarówno przez osoby duchowne jak i świeckie na wyposażenie kościoła parafialnego, oprócz tego, czy występują we wspomnianej już wersji: solo lub w duecie, cechują się także pobocznymi cechami. Są zatem kielichy:
- w całości pozłacane
- w kolorze srebrno-złotym
- kielichy matowe
- kielichy błyszczące
- kielichy z wypukłymi zdobieniami
- kielichy grawerowane
- gładkie kielichy służące do odprawiania liturgii
Kościoły, podobnie jak inne budynki, powstają w bardzo różnych stylach, a zatem ich wyposażenie, w tym pozłacane kielichy, powinno pasować do całej kompozycji. Kielichy takie od wieków charakteryzował przepych oraz bogactwo dekoracji, pomimo wysokich kosztów wytwarzania takiego rodzaju przedmiotów. Obecnie o wiele prościej i znacznie niższym kosztem produkowane są przepiękne egzemplarze kielichów, co pozwala wyposażyć nawet niewielkie parafie w bardzo ozdobne wersje tego najważniejszego podczas symbolicznego Przemienienia akcesorium kapłana.
Złocone kielichy
Swój obecny stosunek ceny do jakości kielichy zawdzięczają nowoczesnym technikom złocenia innych niż szlachetne, trwałych surowców. Piękne kielichy zachowują zatem swój ponadczasowy charakter, pozostając przy tym nie tylko kunsztownie zdobione, ale również – znacznie lżejsze niż kielichy ze złota używane choćby w średniowiecznym kościele, gdzie bywało, że ksiądz odprawiający mszę potrzebował do sprawowania liturgii co najmniej kilku pomocników, również do podnoszenia kielicha. We współczesnych nam czasach wszystko, włącznie z kielichami mszalnymi, jest na szczęście wystarczająco lekkie i mobilne, aby można było korzystać z takich właśnie akcesoriów na przykład podczas mszy polowych i innych, odbywających się w niestandardowych miejscach, poza budynkiem kościoła. Ponadto – to kielichy zdecydowanie lepiej odpowiadające gustom coraz szerszych rzeszy współczesnych wiernych. Zarówno skromność jest domeną nauki Kościoła, jak i minimalizm – obecnie dominującym akcentem w architekturze oraz wyposażeniu wnętrz, co ma swoje odzwierciedlenie również w przypadku budynków sakralnych. Coraz częściej zdobione kielichy z grawerunkiem oraz dekorowane innymi technikami wypierane są przez te proste, na przykład: pozłacane, matowe z zewnątrz i błyszczące od środka. Niejednokrotnie dodatkowe ozdoby wypukłe, na zewnątrz kielicha, są także bardzo skromne i symboliczne. Właściwie wzory mszalnych kielichów zmieniają się wraz z gustami oraz mentalnością wiernych. Obecnie kościoły nie muszą już przyciągać przesadnymi złoceniami, ale raczej niematerialnymi wartościami i przekazem bijącym z kazań.