Nowości w Sklepie
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
4 500,00 zł
szt.
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
2 990,00 zł
szt.
Co przygotować na Kolędę?
Co przygotować na Kolędę?

W okresie Bożonarodzeniowym odbywa się doroczna wizyta duszpasterska zwana potocznie kolędą. Jest to sposób na aktualizację danych o rodzinach, czy ktoś się wyprowadził z parafii lub do niej przybył, poznanie problemów parafian, odbycie z nimi szczerej rozmowy, a także do wspólnej modlitwy i poświęcenia domu. Zatem co przygotować na kolędę, aby ta przebiegła sprawnie i bezproblemowo?

Czy chcesz przyjąć wizytę duszpasterską?

Przed przyjęciem wizyty duszpasterskiej odwiedzą nas ministranci – kolędnicy, którzy śpiewając kolędy, zapowiedzą wizytę kapłana oraz zapytają domowników, czy zechcą go przyjąć. W niektórych parafiach ministranci mają ze sobą puszki, do których zbierają pieniądze. Z tego, co uzbierają, będą mogli wyjechać razem na wycieczkę lub wyjść do kina.

Komplet kolędowy – zestaw krzyż i świeczniki

Podstawą kolędy jest wspólna modlitwa, która odbywa się tuż po wejściu plebana do mieszkania. Przechodzimy wtedy do pomieszczenia, gdzie spotkanie ma się odbyć i wtedy właśnie ksiądz inicjuje wspólną modlitwę. W tym celu w pomieszczeniu, gdzie odbywa się spotkanie, należy odpowiednio przygotować stół, nakryty białym obrusem. Powinny znaleźć się na nim odpowiednie atrybuty, które ułatwią jego przeprowadzenie. Pierwsze z nich to komplet kolędowy, czyli ołtarzyk składający się z krzyża oraz dwóch świeczników. To właśnie przed nim nastąpi modlitwa. Komplety kolędowe są różne i to, jaki wybierzemy, nie ma większego znaczenia. Możemy zdecydować się zarówno na zestaw kolędowy prosty lub nowoczesny, jak i na tradycyjny zdobiony czy kryształowy. Poza zestawem kolędowym powinno na stole pojawić się Pismo Święte.

Kropidło i woda święcona – skąd ją wziąć?

Po modlitwie ksiądz przejdzie do poświęcenia domu. W tym celu na stole należy uszykować kropidło oraz pojemnik na wodę święconą. Skąd wziąć wodę święconą? W tym celu należy udać się do kościoła. Wodę błogosławi się w czasie Triduum Paschalnego, podczas tak zwanej liturgii chrzcielnej. Wtedy to następuje poświęcenie wody i po uroczystości, a także przez kilka następnych dni jest wystawione naczynie z wodą święconą, którą możemy zabrać do domu. Wtedy przydaje się butelka na wodę święconą, w której możemy przechowywać wodę przez cały rok. Jeśli jednak wprowadziliśmy się do danej parafii później, czyli w okresie letnio-jesiennym, aby zdobyć wodę święconą, powinniśmy udać się do naszej nowej parafii z odpowiednim pojemnikiem i poprosić w kancelarii parafialnej o wodę święconą. Niektóre parafie w okresie kolędowym wystawiają również buteleczki z pobłogosławioną wodą przy ołtarzu, tak aby każdy mógł się w nią zaopatrzyć. Jeśli jednak nie uda nam się zorganizować wody święconej przed wizytą duszpasterską, możemy na talerzyk lub w pojemnik wlać zwykłą wodę i poprosić księdza o jej pobłogosławienie na początku wizyty.

Rozmowa duszpasterza z rodziną

Po poświęceniu domu nastąpi tradycyjna rozmowa duszpasterza z rodziną. Wpierw ksiądz zajmie się uzupełnieniem karty rodziny – wykreśli osoby, które się wyprowadziły, dopisze nowe osoby. Następnie przejdzie do rozmowy o bolączkach i problemach swoich parafian oraz o tym, co ich raduje. W trakcie rozmowy można poruszyć dowolny temat, o którym chcemy porozmawiać z plebanem. Chętnie udzieli nam on duchowego wsparcia oraz rozjaśni wszelkie wątpliwości. Podczas tej rozmowy, jeśli w domu są małoletnie dzieci, ksiądz przejrzy także zeszyt do religii oraz wśród dzieci komunijnych lub przystępujących do bierzmowania książeczki kandydata do bierzmowania lub komunii. W trakcie sprawdzania zeszytu ksiądz pozostawi także w nim wpis dokumentujący obecność dziecka w trakcie kolędy. Duszpasterz chętnie odbędzie też rozmowę z młodszymi domownikami, jak i na zakończenie podaruje im pamiątkowe obrazki, które dziecko może kolekcjonować. W trakcie tej rozmowy możemy zaproponować księdzu coś do picia, zwłaszcza ciepłego, jeśli aura na zewnątrz nie sprzyja. Spotkanie powinno odbyć się w skupieniu, dlatego na czas wizyty wyłączyć należy radio i telewizor, a także odłożyć sprzęt elektroniczny. Nie proponujmy też księdzu alkoholu oraz nie zatrzymujmy go na siłę. Typowa kolęda trwa nie więcej niż pół godziny.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium