Nowości w Sklepie
Relikwiarz 008
Relikwiarz 008
2 700,00 zł
szt.
KAPA ECRU 2-081-11
KAPA ECRU 2-081-11
599,00 zł
szt.
KAPA ECRU 2-354-11
KAPA ECRU 2-354-11
1 149,00 zł
szt.
Stuła zielona 4-337-3
Stuła zielona 4-337-3
299,00 zł
szt.
Stuła czerwona 4-337-2
Stuła czerwona 4-337-2
299,00 zł
szt.
WELON MARYJNY ZŁOTY
WELON MARYJNY ZŁOTY
527,00 zł
szt.
Plakat religijny Święta Rita
Plakat religijny Święta Rita
5,00 zł
szt.
OREMUS NR 8 (323) 2023
OREMUS NR 8 (323) 2023
11,00 zł
szt.
IKONA KUTA MATKA BOŻA KARMIĄCA
IKONA KUTA MATKA BOŻA KARMIĄCA
580,00 zł
szt.
Obrazek w ramie święta Rita
Obrazek w ramie święta Rita
60,00 zł
szt.
Obrazek w ramie Jezus Miłosierny
Obrazek w ramie Jezus Miłosierny
60,00 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA MAGDALENA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA MAGDALENA
4,50 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA ELŻBIETA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA ELŻBIETA
4,50 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA JOANNA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA JOANNA
4,50 zł
szt.
Czym jest brewiarz (Liturgia godzin)?
Czym jest brewiarz (Liturgia godzin)?

Brewiarz co to jest?

Liturgia godzin popularnie nazywana brewiarzem to modlitwa przedłużająca celebrację tajemnicy obecności Chrystusa w Eucharystii. Istotą brewiarzu jest ciągłe trwanie w modlitwie. Pierwsza forma brewiarza opierała się na odmawianiu psalmów z zachowaniem kolejności biblijnej i stopniowo dodawano do nich kolejne części, czyli czytania, hymny, responsoria i antyfony. Najnowsza postać liturgii godzin powstała w późnym średniowieczu (XIII w.). Odmawiano wtedy brewiarz z użyciem wielu ksiąg, ale było to mało praktyczne, więc stworzono skróconą formę tej modlitwy. Stąd też nazwa ,,brewiarz” – od łacińskiego słowa brevis, czyli krótki. Obecny skład Liturgii godzin to:

  • Godzina czytań – odpowiednik dawnych nokturnów, modlitwy nocnej (matutinum). Teraz odmawiana jest o dowolnej porze dnia.
  • Jutrznia – czyli modlitwa poranna, zwana dawniej laudes.
  • Modlitwa w ciągu dnia: tertia, sexta i nona, czyli: przedpołudniowa, południowa, popołudniowa (w praktyce odmawia się tylko jedną z nich – wyjątkiem są zakony kontemplacyjne)
  • Nieszpory – to modlitwa wieczorna, która jest dziękczynieniem za kończący się dzień. 
  • Kompleta, czyli modlitwa odmawiana przed pójściem spać.

 

Brewiarz jak odmawiać?

Liturgia godzin to modlitwa, która potrafi niektórych znużyć, a innych zachwycić. Brewiarz co to jest? To modlitwa liturgiczna, więc księża są zobowiązani do jej odmawiania. Na pewno widok księdza skoncentrowanego na modlitwie nad księgą nazywaną brewiarzem w konfesjonale to obraz, który jest nam znany. Liturgia godzin kojarzona jest z modlitwą dla księży, a tak naprawdę jest ona także dla ludzi świeckich. Brewiarz to modlitwa, której zadaniem jest uświęcanie czasu. Pozwala na to, aby człowiek zatrzymał się i słuchał Boga w codziennych czynnościach. Każdy element modlitwy to spotkanie z Bogiem, źródło łaski oddziałujące na nasze aktualne sprawy, doświadczenia i przeżycia. 

Brewiarz to zbiór psalmów z wyłączeniem psalmów złorzeczących, którymi wiernemu trudno byłoby się modlić. Psalmy to źródło emocji – radość z powodu bliskości Boga, euforia przez Jego błogosławieństwo, ból przez oddalenie od Boga i rozpacz przez atak wrogów. Liturgia godzin to także inne części Pisma Świętego, pieśni, hymny, modlitwy

Brewiarz jak odmawiać? Najlepiej połączyć go z modlitwą w ciszy, która pozwoli nam przebywać z Bogiem jak z przyjacielem. Nie należy go traktować jako modlitwę do odhaczenia, bo w taki sposób będzie w niej więcej tęsknoty do tego, żeby modlitwa się skoczyła, niż do tęsknoty za Bogiem.

 

Brewiarz dla świeckich - jak odmawiać?

Jak odmawiać brewiarz dla świeckich? Na pewno jest to coś więcej niż recytacja psalmów. Tak naprawdę to modlitwa Chrystusa modlącego się do Ojca. Odmawiając liturgię godzin, dołączamy do modlitwy Jezusa, który modli się w nas. Zadając sobie pytanie: brewiarz co to jest? Można powiedzieć, że jest to modlitwa, która pozwala Chrystusowi modlić się w każdym z nas. Brewiarz jak odmawiać? Modląc się Słowem Bożym. W brewiarzu zwracamy się do Boga ,,na ty”. Podczas liturgii godzin mówimy do Boga Jego słowami. 

 

Brewiarz w ciągu dnia

Brewiarz dla świeckich jak odmawiać? Liturgia godzin rozpoczyna się wezwaniem, czyli jednym psalmem. Rano modlimy się jutrznią. Jutrznia co to? Liturgia godzin jutrznia to modlitwa wspominająca Zmartwychwstanie Chrystusa. Należałoby ją odmawiać o świcie, ale w praktyce najlepiej odmówić ją przed 09:00. Liturgia godzin jutrznia może też być odmówiona później. 

Jutrznia – co to, jak wygląda? W skład jutrzni wchodzi: hymn, trzy psalmy, krótkie czytanie, pieśń Zachariasza, prośby, Ojcze nasz i modlitwa końcowa.

Trzy modlitwy w ciągu dnia: 

  • przedpołudniowa - w teorii o 9:00, należy ją odmówić na pewno po jutrzni, a przed 12:00,
  • południowa - najlepiej odmówić ją w południe, ale może być też trochę później, 
  • popołudniowa - najlepiej odmówić o 15:00, ale może być też trochę wcześniej lub później.

 

Osoby duchowe, które mają obowiązek ze względu na swoje powołanie odmawiać brewiarz, muszą odmówić przynajmniej jedną z nich. Składają się one z hymnu, trzech psalmów, krótkiego czytania, dwuwersowego responsorium i modlitwy końcowej. 

 

Nieszpory, czyli modlitwa wieczorna. Jej pora odmawiania jest zależna od tego, jak każdy pojmuje ,,wieczór”. Wygląda tak samo, jak jutrznia, tylko w miejscu pieśni Zachariasza jest pieśń Maryi (tzw. Magnificat).

 

Kompleta: modlitwa na koniec dnia. Rozpoczyna się od rachunku sumienia. Po nim odmawia się akt pokuty jak podczas mszy. Następnie hymn, jeden lub dwa psalmy, krótkie czytanie, responsorium, pieśń Symeona, modlitwa końcowa i modlitwa do Matki Bożej.

 

Poza tym w brewiarzu jest jeszcze godzina czytań, którą odmawia się o dowolnej porze dnia. Zalicza się do niej hymn, trzy psalmy i dwa dłuższe czytania. Jedno pochodzące z Pisma Świętego, a drugie z pism świętych lub innych ważnych dokumentów wiary. 

 

Jak liczyć tygodnie w brewiarzu?

Chcąc rozpocząć przygodę z brewiarzem, warto zacząć od jutrzni i nieszporów. Nie należy niepokoić się ,,podziałem na tygodnie”. Może przerażać to laika, ale w rzeczywistości wynika to z tego, że taka liczba psalmów w każdej godzinie nie mogłaby być odmówiona w ciągu jednego tygodnia. 

Jak liczyć tygodnie w brewiarzu? Brewiarz występuje w czterech tomach lub w skróconej jednotomowej wersji. Tom pierwszy zawiera okres Adwentu i Bożego Narodzenia (do niedzieli Chrztu Pańskiego), tom drugi Wielki Post i okres wielkanocny (do Zesłania Ducha Świętego), tom trzeci to zwykłe tygodnie 1-17, a tom czwarty to zwykłe tygodnie 18-34.

Dlatego zaczynając od Adwentu, należy skorzystać z tomu pierwszego, potem trzeciego, drugiego, następnie wrócić do trzeciego i na koniec czwarty.

Teraz wiedząc, jak liczyć tygodnie w brewiarzu i jak odmawiać brewiarz dla świeckich możesz wprowadzić go do swojej rutyny.

 

Jaki brewiarz wybrać?

Na rynku jest szeroki wybór brewiarzy drukowanych. W sklepie liturgiczny.pl znajdziemy różne pozycje brewiarzy dla świeckich, czyli fragmenty z oryginalnej Liturgii godzin. Sklep posiada także książki wprowadzające do tej modlitwy. Oczywiście nie brak tam właściwych brewiarzy, których wybór jest najbardziej zalecany głównie, dlatego, aby móc modlić się tekstami, które danego dnia odmawia cały Kościół na świecie.

 

Dla osób, które chcą pominąć Godzinę Czytań, polecane są wydania skrócone Liturgii godzin.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium