Kategorie
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Kancelaria parafialna to w praktyce jeden z najstarszych urzędów. W dawnych społecznościach życie najczęściej w znacznie większym stopniu regulowane było przez zwyczaje i obrządki religijne, a o takich wydarzeniach, jak chociażby narodziny, zgony czy zawarte małżeństwa wiedzę czerpać można było praktycznie jedynie z ksiąg parafialnych.
Księgi kancelaryjne i inne dokumenty do kancelarii parafialnej
Chociaż obecnie tego rodzaju fakty potwierdzić można również udając się po prostu do świeckiego, tzw. urzędu stanu cywilnego, zapisy w księgach urodzeń małżeństw i zgonów oraz w innych podobnych do nich księgach nadal praktykowane są także w poszczególnych parafiach i kościołach. Naturalnie dokumentacja świecka różni się od dokumentacji kościelnej i zarówno pierwszego jak i drugiego typu instytucje odnotowują w niej nieco inne dane.
Witryna liturgiczny.pl oferuje m.in. szereg gotowych do wypełnienia wzorów dokumentów dla kancelarii parafialnych i innych zastosowań w Kościele.
Pamiątka sakramentu Bierzmowania i innych sakramentów – w formie zapisu
Większość pamiątek przyjęcia konkretnych sakramentów kojarzy nam się przeważnie z atrakcyjnymi zdjęciami, prezentami czy przedmiotami, opatrzonymi stosowną datą. Tymczasem pamiątką najbardziej praktyczną i użyteczną zarazem jest oczywiście zapis w stosownej kościelnej księdze. Aby przystąpić np. do sakramentu małżeństwa należy bowiem potwierdzić przednio przyjęcie także niektórych innych sakramentów.
Księga bierzmowanych a także księga chrztów itd. to zatem obowiązkowy element wyposażenia nawet najmniejszej parafii. To na podstawie zapisów m.in. w tych księgach uzyskać można dokumentację potrzebną do zawarcia Sakramentu Małżeństwa. Księgi te, w dawnych wiekach prowadzone przez nielicznych wówczas piśmiennych, najczęściej właśnie duchownych, obecnie wypełniane są z o wiele większą łatwością i wygodą. Wystarczy zatem wybrać odpowiedni wzór na liturgiczny.pl, aby móc uzupełniać je odpowiednio długopisem, np. tym z napisem: „Bogu ufam, nie będę się lękał.” - oczywiście od liturgiczny.pl!
Czy potrzebna jest pamiątka zawarcia Sakramentu Małżeństwa ?
Biorąc pod uwagę możliwość zawierania osobno małżeństw kościelnych oraz cywilnych, jak i tzw. ślubów konkordatowych, zapis o zawarciu małżeństwa w księgach kościelnych jest wybitnie ważny. W Kościele Katolickim poligamia to oczywiście grzech. W polskim prawie – stanowi ona natomiast przestępstwo. Zapisy w kościelnych księgach dotyczące zawierania tego sakramentu pozwalają na unieważnianie niektórych małżeństw w przypadku zawarcia ślubu cywilnego i ślubu kościelnego z dwoma różnymi osobami.
Ponadto pamiątka Sakramentu Małżeństwa utrwalona w formie parafialnego zapisu umożliwia również ściganie potencjalnych osób zawierających małżeństwa z większą niż jedna liczbą osób świeckim organom ścigania. Oprócz tego to po prostu formalny dowód zawarcia małżeństwa w Kościele, co dla większości wiernych jest bardzo istotne nawet wówczas, kiedy osobno zawarli ślub cywilny a pamiątki ślubu kościelnego posiadają w innej formie. Kościół to zdecydowanie jednak z najstarszych instytucji prowadzących różnego rodzaju ewidencje i gromadzących dane statystyczne, na podstawie których można pozyskać liczne informacje historyczne. Współczesny Kościół z dumą kontynuuje tą tradycję.
Księga Małżeństw w Twoim kościele
Jeżeli zatem bezpośrednio zajmujesz się kościelną dokumentacją w parafialnej kancelarii przy Twojej parafii, to właśnie w tej kategorii znajdziesz zarówno te elementarne, związane z poszczególnymi sakramentami księgi, jak i te używane w bardziej „prozaicznych” w skali religijnych wydarzeń okolicznościach.
Pośród tego rodzaju gotowych wzorów dokumentów na liturgiczny.pl nie mogło zabraknąć zatem m.in. Księgi Małżeństw, ale również takich pozycji jak np.:
- Księga Chorych
- Księga Celebransów (czyli duchownych odprawiających liturgie)
- Księga Intencji Mszalnych
- Księga Ofiarodawców
- itd.
W tej samej kategorii w naszym sklepie zaopatrzysz się od razu w gotowe wzory przypominających nieco świeckie dyplomy pamiątek poszczególnych sakramentów, takich jak Chrzest, Pierwsza Komunia Święta, Bierzmowanie a nawet – Małżeństwo. Ponadto oferujemy praktyczne teczki na sakramenty, opatrzone odpowiednią grafiką.
Księga kancelaryjna – do kościelnej korespondencji
O ile w świeckich instytucjach stosowana jest powszechnie tzw. pocztowa książka nadawcza, to jej odwrotnością jest oczywiście tzw. „kancelaryjna”. Kancelarie parafialne nie są wyjątkiem pod względem zastosowania ksiąg tego typu i w sposób oczywisty odpowiednie księgi służące do rejestracji korespondencji przychodzącej, oprawione w charakterystyczny dla kościelnej dokumentacji sposób, znajdziesz także na liturgiczny.pl.
Księgi zmarłych i cmentarne
To oczywiście ostatnie księgi, których nie może zabraknąć pośród parafialnych ksiąg stanowiących ważne dokumenty w kościele. Naturalnie muszą one być prowadzone osobno, ponieważ fakt zgonu oraz pochówku nie są ze sobą tożsame. Przede wszystkim na parafialnym lub komunalnym, czy też innym cmentarzu po upływie kilku pokoleń najczęściej powstają nowe groby – w miejsce starych. Prowadzenie zatem samej księgi ewidencjonującej pochówki to stanowczo za mało.Księga zmarłych uwzględnia zatem o wiele więcej danych.
Wybierz potrzebne wzory dokumentów na liturgiczny.pl!