
Kategorie
Wysyłka w
Cena
-
od
do
Promocja
Trybularze i łódki do kadzideł
Mirra, kadzidło i złoto – to słynne dary ofiarowane Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Niewątpliwie są one nadal obecne podczas sprawowania wielu liturgii. O ile złoto właściwie w każdym kościele jest widoczne w formie liturgicznych naczyń oraz wielu akcesoriów do odprawiania mszy, to kadzidło oraz mirra pojawiają się raczej okazjonalnie. I o ile kadzidło oraz złoto znane są i używane powszechnie także poza czynnościami związanymi z kultem religijnym, to mirra bywa nieco tajemnicza dla wielu nam współczesnych, choć przez wieki stanowiła właśnie bardzo cenny skarb, porównywalny wówczas pod względem wartości z tymi pierwszymi. Obecnie mirra to między innymi jeden ze składników kadzidła używanego podczas mszy. Do czego jednak służyła?
Mirra czy kadzidło?
Obydwa spalane są w trybularzach. Kadzidło posiada wyjątkowy aromat i jest po prostu substancją zapachową pochodzenia roślinnego (z różnych roślin). Tymczasem mirra pochodzi z żywicy drzewa balsamowca mirry. Od starożytności używana między innymi w naturalnej medycynie. Mirra, dzięki właściwościom przeciwbólowym, miała także na celu zmniejszenie cierpienia konających skazańców. Znalazło to nawet swój oddźwięk w Ewangelii według Świętego Marka, który wspomina, że Jezusowi na krzyżu proponowano właśnie taki środek uśmierzający, jednak nie przyjął On jej. Wonne substancje, takie jak kadzidło i mirra, przechowywane są powszechnie w kościołach w tak zwanych łódkach do kadzidła. Łódź jako taka jest w końcu także potężnym w Chrześcijaństwie symbolem. W kościele po dziś dzień nic właściwie nie jest przypadkowe i nawet najdrobniejsze rzeczy mają swoją doprecyzowaną symbolikę. Łódki do przechowywania kadzideł na liturgiczny.pl dostępne są w różnorodnych odsłonach, jak na przykład mosiężne, niklowane, albo pozłacane. Łódki takie nigdy nie należały do przesadnie zdobnych i wymyślnych liturgicznych naczyń, jednak w naszej ofercie łatwo rozróżnić te zupełnie gładkie i proste, a zatem wyjątkowo nowoczesne, od tych tradycyjnych łódek do kadzidełka, pokrytych zwykle regularnymi deseniami.
Posrebrzane, złocone, niklowane
Zarówno łódki jak i inne akcesoria służące do przechowywania, przygotowywania oraz bezpośredniego używania kadzideł w kościołach na liturgiczny.pl występują w licznych rozmiarach. Ograniczają się jednak do tradycyjnie wykorzystywanych podczas liturgii kolorów naczyń, czyli srebrnego oraz złotego. Przez wieki trudno było o odpowiednią alternatywę dla złota i srebra, jednak obecnie trwałe naczynia mosiężne, posrebrzane, pozłacane albo niklowane to standard. Jeżeli chodzi o takie akcesoria jak łódki czy trybularze cena zależy naturalnie od surowca z jakiego powstały, ale wpływ mają na nią również parametry takie jak: wielkość, wzór itp. Obok samych naczyń do licznych obrzędów związanych z używaniem kadzidła liturgiczny.pl oferuje również części wymienne, takie jak chociażby hak albo wkład do trybularza. Specjalne łyżeczki pozwalają na łatwiejsze wsypywanie wonnego kadzidła z łódki do kadzielnicy, czyli po prostu – do trybularza.
Trybularze i łódki do kadzideł - do czego służy to wyposażenie kościoła?
Mirra, kadzidło i złoto to słynne dary, ofiarowane Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu. Na cześć tego wydarzenia corocznie obchodzimy święto Trzech Króli, jednak podarunki te są też bardzo istotne w symbolice chrześcijańskiej. Złoto pojawia się w każdym kościele katolickim, przykładowo w formie liturgicznych naczyń, czy ozdobnych ornamentów na ścianach i posągach. Również kadzidło nie jest niczym nieznanym - zanim użyje się go podczas mszy, jest ono przechowywane w łódkach do kadzidła. Wśród tych produktów najbardziej tajemnicza pozostaje mirra, pomimo tego, że przez wieki stanowiła bardzo cenny skarb, porównywalny do złota. Do jej zużytkowania stosuje się trybularze, czyli sprzęt liturgiczny, służący do okadzania kościoła oraz ołtarza podczas obrzędów. Są to metalowe pojemniki z przykrywką, umocowane na łańcuszku. Wcześniej tę wonną substancję przechowuje się w łódkach do trybularza. W naszej ofercie znajdziesz wszystkie wymienione wcześniej naczynia liturgiczne, które zachwycą Cię swoim wykonaniem i detalami. Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem!
Mirra czy kadzidło - jakie są różnice pomiędzy tymi produktami?
Zarówno mirra, jak i kadzidło spalane są w trybularzach, różnią się one jednak tym, z czego są wykonywane. Kadzidła wyróżniają się wyjątkowymi aromatami, są też substancjami zapachowymi pochodzącymi z różnych roślin. Mirra wytwarzana jest natomiast z żywicy drzewa balsamowca. Wonne substancje są przechowywane w kościołach w specjalnych naczyniach. Są to łódki do trybularza, które zostały tak nazwane ze względu na swój kształt, przypominający łódź, bardzo ważny symbol w chrześcijaństwie. Łódki do kadzidła, oferowane przez nas w sklepie internetowym Liturgiczny.pl, dostępne są w różnorodnych odsłonach - możesz wybierać spośród produktów wykonanych z mosiądzu, niklowanych oraz pozłacanych. Nie są one przesadnie zdobione, nie należą także do najbardziej wymyślnych naczyń liturgicznych, wybraliśmy jednak wyroby zarówno w wersji gładkiej i prostej, jak i takie o ciekawych, mniej tradycyjnych formach, z estetycznymi ornamentami.
Posrebrzane, złocone i niklowane trybularze oraz łódki do kadzidła
Zarówno łódki do trybularza, jak i inne akcesoria, służące do przechowywania, przygotowania oraz bezpośredniego używania kadzideł w kościach dostępne są w różnych rozmiarach. Wybór ograniczyliśmy jednak do tradycyjnie wykorzystywanych kolorów, a więc złota i srebra. Przez wieki trudno było o odpowiednią alternatywę dla tych cennych kruszców, jednak obecnie trwałe naczynia mosiężne, posrebrzane, pozłacane albo niklowane to standard. Koszt zakupu uzależniony jest od materiałów, z których wykonano dany produkt, zadbaliśmy jednak o korzystne ceny. Oprócz samych naczyń do licznych obrzędów związanych z użyciem kadzidła, sklep Liturgiczny.pl oferuje również części wymienne, takie jak hak lub wkład do trybularza. Specjalne łyżeczki pozwalają na łatwiejsze wsypywanie wonnego kadzidła z łódki do kadzielnicy.