koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Menu

Przypowieści Jezusa. Scenariusze spotkań i katechez biblijnych + płyta CD.

Cena: 28,00 zł 28.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: Wydawnictwo Jedność Kielce
Kod produktu: 10465

Opis

Świat przypowieści jest bardzo bogaty. Aż żal, że w katechezie zajmują one tak mało miejsca. A te które się pojawiają - zwykle o miłosiernym ojcu i jego dwóch synach, o miłosiernym Samarytaninie i o siewcy - są przedstawiane w sposób nierzadko powierzchowny, stereotypowy czy nawet banalny. Stąd ta propozycja katechez opracowanych przez młodych księży z Diecezji Pelplińskiej, którzy z całym swoim zaangażowaniem, pasją i umiejętnościami weszli w świat Jezusowych przypowieści, by przeżyć je najpierw w sobie, a następnie owocami tego spotkania ze słowem Jezusa dzielić się z innymi.

Zebrane tu katechezy zostały oparte na komentarzach do przypowieści Jezusa, z którymi stanowią integralną całość. Stąd praca zatytułowana Przypowieści Jezusa składa się z dwóch tomów: pierwszy, z podtytułem: Narracyjny klucz lektury, przynosi omówienie przypowieści Jezusa, które występują w Ewangelii wg św. Mateusza i Łukasza. Zastosowane w komentarzu podejście wychodzi naprzeciw strukturze narracyjnej przypowieści. Ich interpretacja nie polega tyle na wyjaśnianiu tego czy innego słowa, ile raczej na odtworzeniu i współtworzeniu przypowieści Jezusa przez Jego słuchaczy. Z tego powodu w komentarzu zostaje omówiona najpierw dynamika opowiadania, w której zwraca się uwagę na elementy angażujące słuchaczy w toczącą się opowieść. Dalej zostają przybliżone postaci występujące w przypowieści. Wobec słuchaczy są one jak lustro, w którym mogą oni dostrzec swoje słowa i czyny, problemy i losy. Kolejny punkt komentarza to odczytanie orędzia przypowieści, które ściśle jest powiązane ze strukturą, sposobem i przedmiotem Jezusowego opowiadania. Wreszcie na koniec zostaje przybliżony biblijny kontekst przypowieści, w którym Jezusowe obrazy nabierają jeszcze większej głębi, koloru i blasku.

Struktura opracowanych scenariuszy odpowiada trój członowemu schematowi biblijnej katechezy narracyjnej. Nie znaczy to, że wszystkie proponowane aktywizacje mają być wykorzystane w ramach danego spotkania. Dotyczy to szczególnie drugiej części konspektu, w której uczniowie będąc „w tekście biblijnym”, mogą go analizować poprzez różne aktywizacje rozpisane w scenariuszu. Całość scenariusza układa się w spójną, logiczną i dynamiczną całość, zorientowaną na rozświetlenie wyjściowego problemu egzystencjalnego słowem Jezusowej przypowieści. Z powodów czasowych jest konieczne, by katecheta czy inny prowadzący spotkanie samodzielnie dokonał wyboru poszczególnych aktywizacji, które jako autonomiczne jednostki przybliżają zrozumienie konkretnego aspektu przypowieści.

Scenariusze kończy aktywizacja, która ma służyć odpowiedzi uczniów na orędzie płynące z przypowieści (III. Z tekstu biblijnego w życie). To działanie ze względu na ograniczony czas spotkania może być z zasady proponowane jako zadanie domowe dla uczniów, co też jest sugerowane w wielu konspektach.

Autor/Autorzy: ks. Wojciech Pikor
Stron: 272
Oprawa: miękka, klejona
Format: 162x235
ISBN: 978-83-7660-478-7
Rok wydania: 2011

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium