Nowości w Sklepie
Tabernakulum mosiężne IHS TB046
Tabernakulum mosiężne IHS TB046

6 500,00 zł

Relikwiarz świętego Jose Sanchez del Rio
Relikwiarz świętego Jose Sanchez del Rio

4 900,00 zł

szt.
Rozmawiaj ze mną. Alicja Lenczewska
Rozmawiaj ze mną. Alicja Lenczewska

28,00 zł

szt.
Jaką symbolikę mogą mieć stuły kapłańskie?

Stroje kapłanów zdecydowanie różnią się od tych noszonych przez osoby świeckie. O ile na co dzień różnica ta nie jest bardzo duża, tak podczas uroczystości kościelnych, sprawowania mszy świętej czy nabożeństwa, szaty księży nabierają szczególnej symboliki, na którą składa się wiele elementów. Jednym z najważniejszych akcentów w całym stroju, nawiązującym do godności kapłańskiej, święceń kapłańskich i całego urzędu kapłana, jest stuła. To podłużna szarfa zawieszona na ramionach księdza, której końce swobodnie zwisają na przedzie szaty. Zakłada ją podczas liturgii (jeśli ją sprawuje, to stuła znajduje się pod ornatem, może być skrzyżowana na piersi oraz przewiązana specjalnym pasem) oraz udzielanych sakramentów takich jak spowiedź czy małżeństwo. Stułę noszą wszyscy duchowni — również biskupi, kardynałowie i papież, który jako jedyny może zakładać ją na ramiona poza liturgią, a także diakoni, u których szarfa przepasana jest na ukos. Czyni to z niej jeden z najbardziej charakterystycznych elementów szat liturgicznych, a przy tym najważniejszych w kontekście swojej symboliki. Podkreślone jest to chociażby przez sam sposób zakładania i zdejmowania stuły, który odbywa się z ogromną czcią i szacunkiem ze strony kapłana.

Kolory liturgiczne na stułach kapłańskich

Podobnie jak w przypadku ornatu (głównej szaty liturgicznej), pod który zakłada się stułę, kolory odgrywają dużą rolę w procesie nadawania stułom konkretnej symboliki. Wyznaczają poszczególne okresy w roku liturgicznym, szczególnie ważne dla Kościoła święta i uroczystości, a także sakramenty udzielane przez duchownego. Wyróżniamy przede wszystkim:

  • Stuły zielone — w kolorze nadziei, zakładane podczas tak zwanego okresu zwykłego, trwającego najdłużej i obejmującego zdecydowaną większość roku.
  • Stuły fioletowe — o charakterze pokutnym, żałobnym. Zakładane między innymi w trakcie spowiedzi, w okresie Wielkiego Postu i Adwentu. Kolor fioletowy może być również używany podczas odprawiania liturgii pogrzebowej.
  • Stuły czerwone — symbolizują Ducha Świętego, jak i męczeństwo, w związku z czym są zakładane przez duchownych między innymi w Niedzielę Męki Pańskiej i Wielki Piątek, ale także podczas głównych świąt Apostołów i Ewangelistów.
  • Stuły białe — symbolizujące radość, zakładane w okresach świątecznych, podczas ważnych uroczystości i wspomnień Najświętszej Maryi Panny. 
  • Stuły różowe — znajdujące swoje zastosowanie jedynie dwa razy w roku, podczas III niedzieli Adwentu oraz IV niedzieli Wielkiego Postu. 

Oprócz tradycyjnych kolorów liturgicznych stuły bywają również złote czy też w kolorze błękitnym lub ecru. Można spotkać także stuły dwustronne, o różnej kolorystyce, co z pewnością przydaje się z praktycznego punktu widzenia. Poza samymi kolorami stuły wyróżniają się także różnymi elementami i symbolami wyhaftowanymi bądź naszytymi na ich powierzchni. Haft greckich liter alfy i omegi, jerozolimskiego krzyża czy symboli maryjnych to jedne z bardziej charakterystycznych akcentów na stułach kapłańskich.

Symbolika stuły jako ważnej części stroju liturgicznego

Niektóre źródła traktują między innymi o symbolice samego sposobu noszenia stuły. Przewieszona przez ramiona niczym wstęga może oznaczać ciężar posługi i obowiązków, jakie przyjmuje na siebie duchowny po otrzymaniu święceń oraz poświęcenia dla Boga i ludzi. Czasem mówi się także, że jest ona odpowiednikiem belki niesionej przez Chrystusa na Golgotę lub — również w odniesieniu do Męki Pańskiej — sznura, którym przywiązano Go do Krzyża. Stuła to także nawiązanie do łaski uświęcającej, daru bożego, którym jak się przyjmuje, obdarzeni są kapłani oraz do cierpliwości, wytrwałości i pokory — cech, które duchowny powinien posiadać. Jak widać, symbolika tego elementu szat liturgicznych jest naprawdę bogata i można spotkać wiele opracowań teologów, świętych czy uczonych Kościoła odnośnie tego, co dokładnie stuła reprezentuje. Tak czy inaczej, jest to z pewnością niezwykle istotny akcent przy sprawowaniu jakiejkolwiek posługi wobec wiernych oraz symbol kapłaństwa.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium