koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Co przygotować na Kolędę?
Co przygotować na Kolędę?

W okresie Bożonarodzeniowym odbywa się doroczna wizyta duszpasterska zwana potocznie kolędą. Jest to sposób na aktualizację danych o rodzinach, czy ktoś się wyprowadził z parafii lub do niej przybył, poznanie problemów parafian, odbycie z nimi szczerej rozmowy, a także do wspólnej modlitwy i poświęcenia domu. Zatem co przygotować na kolędę, aby ta przebiegła sprawnie i bezproblemowo?

czytaj całość »
Jak wybrać różaniec dla siebie?
Jak wybrać różaniec dla siebie?

Różaniec to jedna z najpotężniejszych modlitw, które możemy odmawiać każdego dnia. Mimo iż to październik jest w kościele miesiącem różańca, to odmawiany jest także w intencji zmarłych, w intencji zdrowia bliskich osób czy innych, równie ważnych intencjach, przy których zależy nam na łasce boskiej. Zatem jak wybrać różaniec dla siebie?

czytaj całość »
Pomysły na świąteczne prezenty od liturgiczny.pl
Pomysły na świąteczne prezenty od liturgiczny.pl

Czas Świąt Bożego Narodzenia to czas niezwykły. Właśnie wtedy cieszymy się narodzinami Zbawiciela, świętujemy i odwiedzamy dzieciątko w stajence. Czas ten spędzamy w gronie rodziny, by móc cieszyć się wspólnie i spędzić ten czas w przyjemnej atmosferze. Niektórzy z nas oprócz przeżywania Świąt w sferze duchowej pragną obdarować najbliższych prezentami, by również ich uszczęśliwić. Co warto zatem podarować najbliższym z tej okazji?

czytaj całość »
Symbole adwentu — czym są roraty?

Wielkimi krokami zbliża się jeden z dwóch okresów pokutnych w roku liturgicznym, o wiele radośniejszy jednak niż poprzedzający wielkanocne święta Zmartwychwstania Pańskiego Wielki Post. Mowa oczywiście o adwencie, będącym w Kościele Katolickim wyjątkowym czasem oczekiwania i szczególnego przygotowania na Boże Narodzenie i nadejście Jezusa Chrystusa, który jest dla ludzi światłem rozjaśniającym ciemność i łączy ich z Bogiem. Jednym z nieodłącznych i jednocześnie pozwalających na intensywne duchowe przeżywanie całego okresu adwentu są roraty. Jest to codzienna (z wyjątkiem niedziel) msza święta wotywna ku czci Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie odprawiana o poranku, by wraz ze wschodem słońca przywitać światłość, jaką niesie Chrystus, rozjaśniając ciemność symbolicznie kojarzoną z grzechem.

czytaj całość »
Warte uwagi i polecane książki religijne

Na rynku znajdziemy mnóstwo pozycji opiewających wokół tematyki wiary — od żywotów świętych, które mogą stać się inspirację do tego, jak żyć, by zbliżyć się do świętości, przez dzieła uczonych Kościoła czy papieskie encykliki, aż po opowiastki w nieco luźniejszej formie i przewodniki po modlitwach. Do wyboru, do koloru — nietrudno znaleźć ciekawą książkę, której treść jest zaangażowana w motywy duchowości, a każda taka lektura z pewnością będzie dobrym nośnikiem chrześcijańskich wartości i być może zainspiruje czytelników do głębszych przemyśleń i rozważań na temat wiary.

czytaj całość »
Różne rodzaje chrześcijańskiego krzyża

Kult krzyża żywy jest do dzisiaj, a w tym artykule chcielibyśmy przytoczyć historię i symbolikę kilku form krzyży chrześcijańskich, niekoniecznie występujących jednak wyłącznie pod swoją najprostszą, surową postacią. Przez lata wykształciło się mnóstwo rodzajów krzyża, różniących się od siebie ornamentyką, wyglądem, układem ramion i symboliką. Każdy niesie za sobą jakieś przesłanie. Krzyże jako dewocjonalia znalazły się w asortymencie sklepu liturgiczny.pl, do którego zachęcamy zajrzeć, a tymczasem prezentujemy kilka rodzajów krzyża chrześcijańskiego.

czytaj całość »
Jaką symbolikę mogą mieć stuły kapłańskie?

Stroje kapłanów zdecydowanie różnią się od tych noszonych przez osoby świeckie. O ile na co dzień różnica ta nie jest bardzo duża, tak podczas uroczystości kościelnych, sprawowania mszy świętej czy nabożeństwa, szaty księży nabierają szczególnej symboliki, na którą składa się wiele elementów.

czytaj całość »
Obrazy religijne — czy tylko w świątyni?

Przez wieki sztuka sakralna rozwinęła się na tyle, że obecnie nietrudno znaleźć obrazy religijne, które oprócz emanowania swoją symboliką, również wpisują się w nasze gusta i poczucie estetyki. Oprócz tradycyjnego malarstwa znajdziemy także dzieła wykonane w drewnie, tkane, pozłacane, ze srebra lub jeszcze innych cennych materiałów.

czytaj całość »
Skąd wziął się różaniec?

Spośród wielu modlitw Kościoła Katolickiego różaniec jest szczególnie ważny dla ogromnej części wierzących. To jedna z najpopularniejszych modlitw na świecie. Jej dzisiejsza nazwa pochodzi z łaciny (łac. rosarium) i oznacza ogród różany. Pierwotnie różaniec znany był pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny. 

czytaj całość »
Prezenty dla osoby duchownej na szczególne okazje

Zdarza się, że znalezienie oryginalnego, eleganckiego i praktycznego podarunku dla kapłana jest trudne. W zależności od stopnia poufałości z duchownym okazji oraz budżetu można wybrać spośród wielu propozycji. Upominek powinien być symboliczny, użyteczny, czy po prostu ładny?

czytaj całość »
Jakie stroje liturgiczne są odpowiednie dla ministrantów?

Ministranci pełnią w Kościele bardzo ważną funkcję. Są wsparciem dla kapłana podczas mszy świętej, przygotowują kościół do nabożeństw, ale także dzięki swojej wiedzy i wierze, dają świadectwo wiary. Pełnienie posługi podczas liturgii wymaga odpowiedniego stroju, który podkreśli wartość zadań wykonywanych przez Służbę Ołtarza. Strój ministrantów ma również znaczenie symboliczne.

czytaj całość »
Gadżety religijne — dlaczego warto je mieć?

Różnorodne gadżety z motywami religijnymi to świetna okazja do zamanifestowania swojej wiary i dumnego podkreślania, jak ważną częścią życia jest. Codziennie korzystamy z mnóstwa drobnych, praktycznych przedmiotów, które ułatwiają nam zwyczajne czynności. Umieszczony na nich ważny, biblijny cytat lub wizerunek świętego patrona będzie w subtelny sposób przypominał o duchowych wartościach i ciągłej obecności Boga w naszym życiu.

czytaj całość »
Zalety grania w gry religijne przez dzieci

Dzieci w każdym wieku uwielbiają grać w gry planszowe, układać puzzle, bawić się domino czy rozwiązywać różne łamigłówki. Jest to dla nich szczególnie zajmujące, kiedy w zabawach mogą towarzyszyć im rodzice czy bliscy, z którymi wspólnie przeżywają karciane, planszowe i komputerowe przygody. Różnego rodzaju gry urozmaicają czas wolny dziecka, rozwijają jego zdolności strategiczne, a przy tym są po prostu świetną rozrywką.

czytaj całość »
Co wybrać na prezent dla osoby wierzącej?

Wybór odpowiedniego prezentu, który spodoba się obdarowywanej osobie, często bywa problematyczny. Obawiamy się, że nie trafimy w jej gusta i faktycznie może to być trudne zadanie. Wiele zależy od tego, na jaką szczególną okazję wybieramy podarunek.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium