Ministranci pełnią w Kościele bardzo ważną funkcję. Są wsparciem dla kapłana podczas mszy świętej, przygotowują kościół do nabożeństw, ale także dzięki swojej wiedzy i wierze, dają świadectwo wiary. Pełnienie posługi podczas liturgii wymaga odpowiedniego stroju, który podkreśli wartość zadań wykonywanych przez Służbę Ołtarza. Strój ministrantów ma również znaczenie symboliczne.
Jakie cechy powinny mieć szaty dla ministrantów?
Szaty dla pomocników liturgii powinny być przede wszystkim wygodne. Nie mogą one utrudniać posługi, krępować ruchów czy uniemożliwiać wykonywanie powierzonych zadań. Do produkcji tego typu strojów liturgicznych najlepiej sprawdzają się przewiewne i niegniotące się tkaniny. Warto pamiętać również o odpowiednim dopasowaniu szaty do wzrostu oraz budowy ciała ministranta. Komże, alby oraz inne stroje ministranckie można zamówić na podstawie podanych w ofercie wymiarów lub skorzystać z opcji szycia na miarę.
Jakie stroje liturgiczne dla ministrantów są dostępne na rynku?
Rodzaj ubrania liturgicznego zależy nie tylko od wykonywanej przez ministranta funkcji. Każda diecezja, a nawet parafia może mieć własne wytyczne na temat szat Służby Liturgicznej Ołtarza. Do najpopularniejszych strojów liturgicznych należą:
- KOMŻA, czyli podstawowy element stroju ministranta. Jest to skrócona biała szata o szerokich rękawach, która nie krępuje ruchów, a dzięki krótszym rękawom ułatwia posługę podczas liturgii. Rozmiar komży dobiera się na podstawie wzrostu ministranta. Na rynku można znaleźć różne rodzaje komż, w tym: komże greckie (z kołowym wycięciem pod szyją), rzymskie (z czworokątnym wycięciem pod szyją), francuskie (dochodząca do szyi, wiązana) oraz angielskie (dochodząca do szyi, plisowana). Ministranci służą najczęściej w komżach rzymskich.
- SUTANNA MINISTRANCKA to długa prosta (lub lekko wcięta w pasie) szata zapinana na guziki lub suwak. Sutanna wyróżnia się kołnierzem w formie stójki. Sutanna powinna być odpowiednio dopasowana, dlatego szyje się ją na zamówienie w wybranym kolorze liturgicznym. W zależności od przeznaczenia sutannę ministrancką można znaleźć w wersji z rękawami oraz bez.
- PELERYNKA MINISTRANCKA, czyli kołnierzyk, który ministranci zakładają na komżę. Kolor pelerynki powinien odpowiadać kolorowi szat liturgicznych. Ze względu na specyfikę produktu, ważny jest sposób zapinania pelerynki. Na rynku istnieją różne rozwiązania, między innymi: haftki odzieżowe, sznurki, wstążki, rzepy.
- STROJE DLA MINISTRANTÓW składające się z kilku elementów, na przykład spódnicy na gumie oraz pelerynki. Zestawy można znaleźć we wszystkich kolorach liturgicznych. Są one wyjątkowo atrakcyjne, ponieważ każdy element można wykorzystać osobno. Aby dopełnić strój liturgiczny, do zestawu spódnicy i pelerynki należy dodać komżę.
- ALBA LEKTORSKA to długa (sięgająca do kostek) biała szata, która powinna być wykonana z niegniotącego się i przewiewnego materiału. Alby odznaczają się długimi i rozszerzanymi rękawami. Niektóre z nich posiadają kołnierz i kaptur lub jego imitację. Alby wzorowane są na rzymskich szatach. Czasami przepasa się je cingulum, czyli sznurem, który stanowi znak wstrzemięźliwości. Alby symbolizują czystość lektora/ministranta, przypomina o chrzcie oraz nadaje powagi wykonywanym przez niego czynnościom.
Jak wybrać odpowiedni strój liturgiczny?
Służba Liturgiczna Ołtarza wykonuje wiele zadań. Ministranci nawet podczas liturgii powinni czuć się swobodnie. Schludne i dopasowane stroje pozwolą im sprawnie i bezpiecznie pomagać przy nabożeństwie. Przy wyborze strojów liturgicznych dla ministrantów warto kierować się nie tylko ceną. Warto wziąć pod uwagę jakość materiału, jego grubość, przewiewność, kolor oraz stopień gniecenia. Stroje dla ministrantów (w szczególności komże, alby i sutanny) zdecydowanie lepiej wyglądają, gdy materiał się nie mieni. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie – zbyt długa, za krótka, zbyt szeroka albo za wąska szata może utrudnić posługę, a nawet spowodować nieszczęśliwy wypadek.