Nowości w Sklepie
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
4 500,00 zł
szt.
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
2 990,00 zł
szt.
Obrazy religijne — czy tylko w świątyni?

Obrazy religijne od wielu lat są niezwykle istotnym symbolem zarówno we wnętrzach świątyń, jak i podczas różnego rodzaju obrzędów religijnych. Dzięki artystom wiedza o Kościele, jego historii, naukach i ważnych postaciach mogła być w przystępny sposób przekazywana wiernym, szczególnie tym niepiśmiennym, dla których była to jedyna możliwa forma. Sztuka sakralna wciąż się rozwija i nie traci popularności, co wśród katolików w Polsce jest szczególnie zauważalne. Dzieła związane z tematyką religijną podziwiamy nie tylko w kościołach, ale także wieszamy na ścianach naszych domów, nosimy w portfelu lub torebce w miniaturowych wersjach, czy wozimy ze sobą w samochodzie, by zawsze mieć przy sobie symbol wiary i opatrzności. Poza tym to często wybierany prezent na ważne okazje dla duchownych, ale nie tylko — wierzący członkowie rodziny również taki gest docenią. Przez wieki sztuka sakralna rozwinęła się na tyle, że obecnie nietrudno znaleźć obrazy religijne, które oprócz emanowania swoją symboliką, również wpisują się w nasze gusta i poczucie estetyki. Oprócz tradycyjnego malarstwa znajdziemy także dzieła wykonane w drewnie, tkane, pozłacane, ze srebra lub jeszcze innych cennych materiałów.

Motywy obrazów szczególnie popularne w kościołach

Niektóre symbole, postaci i motywy związane z wiarą są wyjątkowo uwielbiane przez artystów i często przedstawiane na obrazach oraz innych dziełach kultury. I tak na przykład na wielu obrazach znajdziemy uwiecznione postaci Boga oraz Jezusa i scen z Jego życia (najczęściej to Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa oraz Zmartwychwstanie), a także życia Marii Panny. Dzięki obrazowaniu poszczególnych wydarzeń z Pisma Świętego wierni mogą jeszcze lepiej wczuć się w jego treść. Często wykorzystywanym motywem jest także obraz Jezusa Miłosiernego lub przedstawienie Wniebowzięcia Matki Bożej. Poza tym w wielu kościołach można dostrzec wizerunki świętych oraz patronów danej parafii czy świątyni. Przypominają o ich życiu, wierze i świadectwie, jakie po sobie pozostawili. Warto pielęgnować pamięć o tak ważnych dla katolików postaciach, chociażby właśnie poprzez uwiecznianie ich na obrazach. Te religijne dzieła nie stanowią wyłącznie ozdoby kościoła, wzbogacając jego wystrój, lecz mają bardzo istotne znaczenie symboliczne.

Obrazy religijne na co dzień

Wiara to element naszego życia, który towarzyszy nam w każdym momencie. Podkreślamy jej moc, uczęszczając na Msze Świętą i odwiedzając kościół na co dzień, lecz przy tym niezwykle istotne jest również, by sprawy związane z religią pielęgnować w zwyczajnych sytuacjach, które spotykamy na naszej drodze. Symbole z motywami religijnymi mogą o tym w subtelny sposób przypominać, inspirować do modlitwy, skłaniać do refleksji nad chrześcijańskimi wartościami i dawać nadzieję wtedy, kiedy jej potrzebujemy. Jak przemycić je do swojego życia? Właśnie poprzez obrazy religijne, które spotykane przez wiernych w świątyniach mogą natchnąć do znalezienia im miejsca również poza nimi. Obraz z wizerunkiem naszego świętego patrona może z powodzeniem zawisnąć na ścianie sypialni czy salonu, podobnie jak obrazy przedstawiające motywy związane z Jezusem Chrystusem czy Jego Matką. Nie musi to być od razu ogromne dzieło, dominujące całą aranżację, lecz chociażby mały format — może pod postacią obrazu tkanego lub misternie wyrzeźbionego w drewnie? Z pewnością pięknie wpisze się w całość wystroju, nadając przy tym specjalnego charakteru naszemu domowi i podkreślając, jak dla jego mieszkańców istotna jest wiara. Poza obrazami na ściany niezwykle popularne są również małe obrazki, w formacie, który pozwala na zmieszczenie ich w portfelu. Z jednej strony mogą przedstawiać religijną scenę lub postać, z drugiej zaś często można znaleźć tekst modlitwy. Tego rodzaju akcenty to świetny sposób, by w wielu momentach przypominać sobie o religii oraz wartościach, które za sobą niesie. Obrazy i obrazki religijne mogą w wyjątkowy sposób podkreślać symbole wiary i dopełniać jej przesłanie. Zachęcamy do wybrania swoich własnych elementów religijnych, które zaistnieją w naszej codzienności!

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium