Nowości w Sklepie
KALENDARZ 2024 ŚCIENNY PAPIESKI
KALENDARZ 2024 ŚCIENNY PAPIESKI

11,00 zł

szt.
KALENDARZ 2024 MARYJNY DUŻY ŚCIENNY
KALENDARZ 2024 MARYJNY DUŻY ŚCIENNY

11,00 zł

szt.
KALENDARZ ŚCIENNY 2024 DLA DZIECI
KALENDARZ ŚCIENNY 2024 DLA DZIECI

9,00 zł

szt.
Różaniec komunijny imitacja perły
Różaniec komunijny imitacja perły

22,00 zł

szt.
Pierwsze soboty miesiąca. Dawid Sem
Pierwsze soboty miesiąca. Dawid Sem

26,90 zł

Cena regularna: 29,90 zł

Najniższa cena: 29,90 zł
szt.
Obrazkowa Biblia dla najmłodszych. 12 ulubionych historii biblijnych
Obrazkowa Biblia dla najmłodszych. 12 ulubionych historii biblijnych

23,00 zł

Cena regularna: 25,90 zł

Najniższa cena: 25,90 zł
szt.
Modlitewnik rodzinny.  Elżbieta Wiater (oprac.)
Modlitewnik rodzinny. Elżbieta Wiater (oprac.)

40,00 zł

Cena regularna: 44,90 zł

Najniższa cena: 44,90 zł
szt.
Tabernakulum mosiężne IHS TB010
Tabernakulum mosiężne IHS TB010

5 800,00 zł

Tabernakulum mosiężne dwudrzwiowe TB007
Tabernakulum mosiężne dwudrzwiowe TB007

9 500,00 zł

szt.
Tabernakulum mosiężne IHS TB006
Tabernakulum mosiężne IHS TB006

6 500,00 zł

Tabernakulum mosiężne IHS TB005
Tabernakulum mosiężne IHS TB005

5 800,00 zł

Różaniec — niezwykły przedmiot, po który warto sięgać codziennie

Trwa piękny i wyjątkowy miesiąc — październik. Piękny nie tylko ze względu na barwną polską jesień, ale także przez jego symbolikę. Od wielu lat październik jest określany mianem miesiąca maryjnego czy też różańcowego. W tym okresie szczególnie pochylamy się nad modlitwą różańcową, która jest symbolem wiary i siły, jaką może ona dawać. Różaniec pozwala na spokojne rozważanie w duchu cudownych tajemnic maryjnych, które w sobie kryje. Tradycja ta sięga aż XII wieku i trwa po dziś dzień, a wierni na całym świecie wciąż celebrują moc różańca świętego. Wielu papieży, biskupów i duchownych zachęca do odmawiania dziesiątek różańca, a jednym z jego największych orędowników był św. Jan Paweł II. Jako że październik został poświęcony właśnie tej modlitwie, z całą pewnością warto każdego dnia tego miesiąca poświęcić chwilę w ciągu dnia na odmówienie jej. Być może dzięki temu stanie się to nowym, pięknym nawykiem, który wprowadzony do codziennej rutyny będzie umacniał wiarę i pozwoli na chwilę medytacji i zadumy. 

Codzienna modlitwa różańcowa

Aby pamiętać o modlitwie warto mieć różaniec zawsze przy sobie. Wielu osobom towarzyszy on — jako przedmiot — od momentu przyjęcia wybranych sakramentów świętych — Chrztu, Pierwszej Komunii czy Bierzmowania. Dostajemy go w prezencie od bliskich osób, nabywamy podczas pielgrzymek do miejsc świętych lub okazji ściśle związanych z religią. Dzięki odpowiednio ułożonym fragmentom różańca możemy płynnie odmawiać poszczególne części maryjnej modlitwy, wgłębiając się w tajemnice w niej zawarte. Jest to przy tym modlitwa niezwykle prosta, a w swojej prostocie naprawdę cudowna. Dodaje otuchy w chwilach zwątpienia, umacnia w wierze, daje nadzieję i pozwala skupić się na tym, co naprawdę istotne. W świecie, który wciąż pędzi naprzód, jest to niezwykle ważne i budujące. 

Różaniec jako przedmiot

Dawniej różaniec odmawiano na przykład przy pomocy sznura, na którym zawiązywano supły odpowiadające kolejnym dziesiątkom. Chodziło przede wszystkim o to, by móc kontrolować liczbę odmówionych modlitw, bez konkretnego skupiania się nad ich podziałem czy rozważanymi tajemnicami. Była to przystępna forma, która z czasem ewoluowała. Obecnie różaniec możemy odmawiać przy pomocy tradycyjnego sznurka z paciorkami, lecz znajdziemy także różańce odpowiadające tylko jednej dziesiątce, wykonane w formie bransoletki, pierścienia lub na przykład zawieszki do auta. Wszystko po to, by ten wyjątkowy przedmiot mógł towarzyszyć nam w każdej chwili, bez względu na to czym się akurat zajmujemy i gdzie przebywamy. Dzięki temu w wolnej chwili różaniec sam przypomni o sobie, a to już bardzo duży krok w kierunku wyrobienia nawyku modlitwy, tak potrzebnej i ważnej w naszej codzienności.

Koronka — modlitwa odmawiana na paciorkach różańca

Co ciekawe, na paciorkach różańca można odmawiać także inne modlitwy niż Psałterz Najświętszej Maryi Panny. Są to tak zwane koronki, w których — podobnie jak w różańcu — skupiamy się na liczbie i powtarzalności modlitw. Czasem jest to inny rytm, niż w przypadku różańca. Koronka do Miłosierdzia Bożego czy Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa to również często powtarzane podczas nabożeństw modlitwy, równie piękne i wartościowe, co sam różaniec. Warto wybrać swój egzemplarz różańca, który będzie mógł towarzyszyć nam we wszystkich trudach codzienności i który zawsze możemy mieć pod ręką, żeby oddać się modlitwie i zadumie.

Nabożeństwa różańcowe

Oprócz modlitwy odmawianej w samotności, w październiku warto wybrać się również na codzienne nabożeństwo różańcowe do kościoła czy pobliskiej kaplicy. Często jest ono uzupełnione o czytanie poszczególnych tajemnic, śpiewanie pieśni maryjnych i wspólne rozważania. Dla części osób będzie to z pewnością przystępna forma, pozwalająca na skupienie się na modlitwie i przy okazji również na poczucie przynależności do wspólnoty, jaką jest Kościół. Nabożeństwa różańcowe to jedne z częściej wybieranych przez wiernych, co tylko pokazuje, jak ważna jest dla nich ta przypominająca o życiu Chrystusa i jego Matki modlitwa.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium