Nowości w Sklepie
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
4 500,00 zł
szt.
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
2 990,00 zł
szt.
Różaniec — niezwykły przedmiot, po który warto sięgać codziennie

Trwa piękny i wyjątkowy miesiąc — październik. Piękny nie tylko ze względu na barwną polską jesień, ale także przez jego symbolikę. Od wielu lat październik jest określany mianem miesiąca maryjnego czy też różańcowego. W tym okresie szczególnie pochylamy się nad modlitwą różańcową, która jest symbolem wiary i siły, jaką może ona dawać. Różaniec pozwala na spokojne rozważanie w duchu cudownych tajemnic maryjnych, które w sobie kryje. Tradycja ta sięga aż XII wieku i trwa po dziś dzień, a wierni na całym świecie wciąż celebrują moc różańca świętego. Wielu papieży, biskupów i duchownych zachęca do odmawiania dziesiątek różańca, a jednym z jego największych orędowników był św. Jan Paweł II. Jako że październik został poświęcony właśnie tej modlitwie, z całą pewnością warto każdego dnia tego miesiąca poświęcić chwilę w ciągu dnia na odmówienie jej. Być może dzięki temu stanie się to nowym, pięknym nawykiem, który wprowadzony do codziennej rutyny będzie umacniał wiarę i pozwoli na chwilę medytacji i zadumy. 

Codzienna modlitwa różańcowa

Aby pamiętać o modlitwie warto mieć różaniec zawsze przy sobie. Wielu osobom towarzyszy on — jako przedmiot — od momentu przyjęcia wybranych sakramentów świętych — Chrztu, Pierwszej Komunii czy Bierzmowania. Dostajemy go w prezencie od bliskich osób, nabywamy podczas pielgrzymek do miejsc świętych lub okazji ściśle związanych z religią. Dzięki odpowiednio ułożonym fragmentom różańca możemy płynnie odmawiać poszczególne części maryjnej modlitwy, wgłębiając się w tajemnice w niej zawarte. Jest to przy tym modlitwa niezwykle prosta, a w swojej prostocie naprawdę cudowna. Dodaje otuchy w chwilach zwątpienia, umacnia w wierze, daje nadzieję i pozwala skupić się na tym, co naprawdę istotne. W świecie, który wciąż pędzi naprzód, jest to niezwykle ważne i budujące. 

Różaniec jako przedmiot

Dawniej różaniec odmawiano na przykład przy pomocy sznura, na którym zawiązywano supły odpowiadające kolejnym dziesiątkom. Chodziło przede wszystkim o to, by móc kontrolować liczbę odmówionych modlitw, bez konkretnego skupiania się nad ich podziałem czy rozważanymi tajemnicami. Była to przystępna forma, która z czasem ewoluowała. Obecnie różaniec możemy odmawiać przy pomocy tradycyjnego sznurka z paciorkami, lecz znajdziemy także różańce odpowiadające tylko jednej dziesiątce, wykonane w formie bransoletki, pierścienia lub na przykład zawieszki do auta. Wszystko po to, by ten wyjątkowy przedmiot mógł towarzyszyć nam w każdej chwili, bez względu na to czym się akurat zajmujemy i gdzie przebywamy. Dzięki temu w wolnej chwili różaniec sam przypomni o sobie, a to już bardzo duży krok w kierunku wyrobienia nawyku modlitwy, tak potrzebnej i ważnej w naszej codzienności.

Koronka — modlitwa odmawiana na paciorkach różańca

Co ciekawe, na paciorkach różańca można odmawiać także inne modlitwy niż Psałterz Najświętszej Maryi Panny. Są to tak zwane koronki, w których — podobnie jak w różańcu — skupiamy się na liczbie i powtarzalności modlitw. Czasem jest to inny rytm, niż w przypadku różańca. Koronka do Miłosierdzia Bożego czy Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa to również często powtarzane podczas nabożeństw modlitwy, równie piękne i wartościowe, co sam różaniec. Warto wybrać swój egzemplarz różańca, który będzie mógł towarzyszyć nam we wszystkich trudach codzienności i który zawsze możemy mieć pod ręką, żeby oddać się modlitwie i zadumie.

Nabożeństwa różańcowe

Oprócz modlitwy odmawianej w samotności, w październiku warto wybrać się również na codzienne nabożeństwo różańcowe do kościoła czy pobliskiej kaplicy. Często jest ono uzupełnione o czytanie poszczególnych tajemnic, śpiewanie pieśni maryjnych i wspólne rozważania. Dla części osób będzie to z pewnością przystępna forma, pozwalająca na skupienie się na modlitwie i przy okazji również na poczucie przynależności do wspólnoty, jaką jest Kościół. Nabożeństwa różańcowe to jedne z częściej wybieranych przez wiernych, co tylko pokazuje, jak ważna jest dla nich ta przypominająca o życiu Chrystusa i jego Matki modlitwa.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium