Nowości w Sklepie
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
Pulpit drewniany pod ewangeliarz SK
4 500,00 zł
szt.
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
Krzyż procesyjny drewniany 23/P3
2 990,00 zł
szt.
Symbole adwentu — czym są roraty?

Wielkimi krokami zbliża się jeden z dwóch okresów pokutnych w roku liturgicznym, o wiele radośniejszy jednak niż poprzedzający wielkanocne święta Zmartwychwstania Pańskiego Wielki Post. Mowa oczywiście o adwencie, będącym w Kościele Katolickim wyjątkowym czasem oczekiwania i szczególnego przygotowania na Boże Narodzenie i nadejście Jezusa Chrystusa, który jest dla ludzi światłem rozjaśniającym ciemność i łączy ich z Bogiem. Samo słowo adwent pochodzi z łaciny — adventus to inaczej przyjście. Na adwent składają się cztery niedziele poprzedzające narodziny Zbawiciela, przy czym pierwsza z nich co roku rozpoczyna jednocześnie nowy kalendarz liturgiczny. Dzięki adwentowym obrządkom, zwyczajom i symbolom możemy głębiej przeżywać święta Bożego Narodzenia i w pełni skupić się w sercach i umysłach na tym, co naprawdę ważne. Warto w codziennym biegu pełnym obowiązków i absorbujących zajęć znaleźć moment na refleksję i pomyśleć o tym, jak ten czas przeznaczyć na zbliżenie się do Boga i jeszcze mocniejsze zaangażowanie w przeżycie ponownego symbolicznego przyjścia Jezusa na świat.

Adwentowa tradycja pod postacią mszy roratnej

Jednym z nieodłącznych i jednocześnie pozwalających na intensywne duchowe przeżywanie całego okresu adwentu są roraty. Jest to codzienna (z wyjątkiem niedziel) msza święta wotywna ku czci Najświętszej Maryi Panny, tradycyjnie odprawiana o poranku, by wraz ze wschodem słońca przywitać światłość, jaką niesie Chrystus, rozjaśniając ciemność symbolicznie kojarzoną z grzechem. Obecnie ze względów praktycznych duchowni często decydują się na odprawianie mszy roratnej także późnym popołudniem lub wieczorem, aby jak najwięcej wiernych miało szansę w niej uczestniczyć. Kapłani szczególnie zachęcają do uczestnictwa dzieci i młodzież, a częstym widokiem są całe rodziny, które z lampionami w rękach uczestniczą w tym wyjątkowym nabożeństwie. Roraty w szczególny sposób upamiętniają przyjęcie przez Maryję radosnej nowiny o nadchodzących narodzinach Jezusa. W jej tradycyjnej formie msza wotywna podczas adwentu rozpoczyna się wyłącznie przy świetle lampionów i świec, nawiązujących do fragmentu Ewangelii mówiącego o Oblubienicach, które oczekiwały na przyjście Zbawiciela. Symbolika światła, w którą obfituje to nabożeństwo, jest niezwykle bogata, a sama tradycja rorat sięga wielu lat wstecz. Światła w kościele zapalane są dopiero podczas uroczystego hymnu „Chwała na wysokości Bogu”. Roraty są wyjątkiem w całym roku liturgicznym, kiedy to ta pieśń śpiewana jest w kościele codziennie.

Dlaczego warto chodzić na roraty?

Jak już wspominaliśmy, adwent jest prawdziwie wyjątkowym czasem, przygotowującym nas na Boże Narodzenie — święta, na które czekamy cały rok, wypatrując kolorowych lampek, pysznych wigilijnych potraw i uroczystych spotkań z bliskimi. Choć cała otoczka jest piękna i często przywodzi na myśli miłe wspomnienia, dobrze jest przygotować się na rocznicę narodzin Chrystusa przede wszystkim duchowo. Tylko dzięki temu możemy głębiej przeżywać cud Bożego Narodzenia i prawdziwą radość z tego wydarzenia. Adwentowe tradycje na czele z roratami to doskonała okazja, by zadbać o swoją duchowość. Codzienna msza roratna ku czci Najświętszej Maryi Panny, na którą przychodzimy z lampionami, ma niepowtarzalny klimat i atmosferę modlitwy oraz zadumy. Aby święta Bożego Narodzenia przeżyć z Bogiem, a nie tylko ze świąteczną atmosferą stwarzaną przez barwną grudniową otoczkę, najlepiej zadbać o przygotowanie swojego serca poprzez uczestnictwo właśnie w roratach, sakramencie pokuty czy adwentowych rekolekcjach. Takim świadectwem podkreślimy, że wśród rozpraszającej naszą uwagę codzienności Bóg nadal zajmuje pierwsze miejsce. Prawdziwe przygotowanie do świąt to także chwile zadumy, refleksji, dostrzeżenia Boga, ale i drugiego człowieka, dla którego możemy zrobić coś dobrego. Zachęcamy, by zabrać ze sobą lampion, zapalić świecę w adwentowym wieńcu i wybrać się chociaż raz na roraty, celebrując czas oczekiwania na Boże Narodzenie.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium