Nowości w Sklepie
Stuła zielona 4-337-3
Stuła zielona 4-337-3
299,00 zł
szt.
Stuła czerwona 4-337-2
Stuła czerwona 4-337-2
299,00 zł
szt.
WELON MARYJNY ZŁOTY
WELON MARYJNY ZŁOTY
527,00 zł
szt.
Plakat religijny Święta Rita
Plakat religijny Święta Rita
5,00 zł
szt.
OREMUS NR 8 (323) 2023
OREMUS NR 8 (323) 2023
11,00 zł
szt.
IKONA KUTA MATKA BOŻA KARMIĄCA
IKONA KUTA MATKA BOŻA KARMIĄCA
580,00 zł
szt.
Obrazek w ramie święta Rita
Obrazek w ramie święta Rita
60,00 zł
szt.
Obrazek w ramie Jezus Miłosierny
Obrazek w ramie Jezus Miłosierny
60,00 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA MAGDALENA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA MAGDALENA
4,50 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA ELŻBIETA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA ELŻBIETA
4,50 zł
szt.
MÓJ PATRON ŚWIĘTA JOANNA
MÓJ PATRON ŚWIĘTA JOANNA
4,50 zł
szt.
Oremus na lipiec
Oremus na lipiec
11,00 zł
szt.
Księga Bierzmowanych.
Księga Bierzmowanych.
55,00 zł
szt.
Skarby Świętych gra planszowa
Skarby Świętych gra planszowa
149,00 zł
szt.
Szaty liturgiczne — Wszystko, co należy wiedzieć o szatach liturgicznych
Szaty liturgiczne — Wszystko, co należy wiedzieć o szatach liturgicznych

Szaty liturgiczne — Wszystko, co należy wiedzieć o szatach liturgicznych

Pomimo że chrześcijaństwo jest tak znane, nadal zaskakuje zróżnicowaniem. Różne są również szaty liturgiczne. Znaczenie poszczególnych odcieni jest bardzo ważne. W tym artykule opiszemy Ci, co oznaczają kolory szat liturgicznych. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, jaki dzisiaj kolor szat liturgicznych obowiązuje księży w trakcie Eucharystii. 

Co oznaczają kolory szat liturgicznych?

Warto wiedzieć nie tylko, jak się nazywa szata liturgiczna (ornat, alba), ale również, jaki kolor szat liturgicznych przypada, na który dzień. Z tego powodu poniżej dowiesz się między innymi:

 • jaki kolor szat liturgicznych w Wielki Czwartek zakładają księża?
 • co oznacza fioletowa szata liturgiczna?
 • co znaczą różowe szaty liturgiczne, kiedy się pojawiają?
 • co zakłada ksiądz, gdy jest Niedziela Palmowa (jaki kolor szat liturgicznych).

Każdy okres w roku liturgicznym ma wpływ na strój celebranta. Kolory przypisane są bowiem do zwykłych okresów, a także postnych. Inne barwy zakładane są także w święta. Przykładem może być Niedziela Palmowa. Jaki kolor szat liturgicznych wtedy obowiązuje? Sprawdź poniższą rozpiskę.

Kolory roku liturgicznego to: 

 • zieleń, 
 • fiolet, 
 • czerwień oraz 
 • biel. 

Zielone ornaty są wykorzystywane przez księży w zwykłej części roku. Jeżeli zastanawiasz się czasem, co oznacza fioletowy kolor szat liturgicznych, pamiętaj, że jest on związany z okresem postnym, do którego zaliczany jest również adwent i Wielki Post. Biały odcień ornatów ilustruje czystość, boską doskonałość oraz ostateczny tryumf. W związku z tym osoby duchowne zakładają go w trakcie największych uroczystości kościelnych. Z kolei czerwone barwy symbolizują krew i ogień. Wykorzystywane są zatem podczas obchodów uroczystości związanych z Pasją Chrystusa, a także męczeństwem apostołów oraz świętych. Czasami zdarzają się rzadko spotykane szaty liturgiczne. Znaczenie barw, których nie widać zbyt często (na przykład różu), również opiszemy poniżej. Wszystkie możliwe kolory to wymienione wcześniej zieleń, fiolet, czerwień, biel oraz

 • czerń,
 • róż,
 • złoty.

Szaty liturgiczne — znaczenie koloru zielonego

Warto dokładnie wiedzieć, co oznaczają konkretne szaty liturgiczne. Kiedy jaki kolor symbolizuje na przykład święta kościelne. Kolor zielony związany jest z młodością, odrodzeniem oraz sprawiedliwością. Używany jest w niedzielę, a także w dni powszednie Okresu Zwykłego. Zieleń w Piśmie Świętym to również kolor Ogrodu Pańskiego. Tej barwy jest także krzyż biskupi, który daje nadzieję na to, że dusza znajdzie się w raju. 

Co oznacza fioletowa szata liturgiczna?

Być może zastanawiałeś się kiedyś, co oznacza fioletowa szata liturgiczna. Dla przykładu Wielki Post oraz Adwent są zdominowane właśnie przez tę barwę. Powstaje ona na skutek połączenia koloru czerwonego oraz niebieskiego. Kiedyś pożądany odcień fioletowego nie był łatwy do uzyskania. W związku z tym zaczął być kojarzony z wiedzą zarezerwowaną tylko dla wtajemniczonych. Jest zatem symbolem:

 • poznania duchowego,
 • uczonych,
 • mądrości,
 • lekarzy,
 • astrologów.

Na pytanie, co oznacza fioletowy kolor szat liturgicznych, można przytoczyć także symbolikę połączenia nieba oraz ziemi. Ducha i zmysłów. Kultura chrześcijańska wiąże także kolor fioletowy z wcieleniem Syna Bożego. 

Co oznaczają kolory szat liturgicznych — czerwony

Z Niedzielą Palmową nierozłącznie związany jest kolor czerwony. Jeżeli w dni takie, jak Wielki Piątek, Niedziela Zesłania Ducha Świętego, a także w główne święta ewangelistów oraz w dni Świętych męczenników zadajesz sobie pytanie, co oznaczają kolory szat liturgicznych w tym przypadku, śpieszymy z odpowiedzią. Czerwień symbolizuje krew i ogień. Barwa ta wykorzystywana jest zatem w trakcie obchodów związanych z Pasją Jezusa, a także męczeństwem Apostołów i świętych. 

Ogień jest również znakiem Ducha Świętego, więc czerwone szaty liturgiczne, znaczenie mają przypisane do świąt, które są z nim związane. Jednocześnie jest to kolor ilustrujący najwyższą rangę kapłańską. Purpura przysługuje bowiem biskupom. Natomiast czystszy odcień czerwieni kardynałom. Nierzadko zatem pojawiają się sytuacje, gdy czerwony ornat jest widoczny na uroczystościach pogrzebowych w Watykanie. 

Szaty liturgiczne kolory znaczenie — biel

Kolor biały pojawia się w Piśmie Świętym aż pięćdziesiąt siedem razy. To między innymi biała gołębica, krew baranka, a także wybielające szaty. W naszej kulturze ta barwa jest symbolem niewinności, radości, a także czystości, chwały, światła oraz majestatu. Z tego też powodu, gdy nie wiesz, jaki dzisiaj kolor szat liturgicznych założą kapłani, a obchodzone są dzisiaj:

 • Oficja i Msze Okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego,
 • święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny, świętych Aniołów oraz Świętych, którzy nie byli męczennikami,
 • święta i wspomnienia Chrystusa Pana, oprócz tych, które dotyczą Jego męki,
 • uroczystości Wszystkich Świętych i Świętego Jana Chrzciciela,
 • święta Jana Ewangelisty, Katedry św. Piotra i nawrócenia św. Pawła.

Biały kolor szat jest zakłady również w trakcie pogrzebu zmarłego dziecka, a także osoby dorosłej w sytuacji, gdy wyraziła taką wolę.

Rzadkie szaty liturgiczne — znaczenie

Pozostały jeszcze do omówienia czarne, różowe i złote kolory szat liturgicznych i ich znaczenie. W przypadku koloru czarnego może być on stosowany w mszach za zmarłych. Wiele zależy w tym przypadku od lokalnych zwyczajów. Kolor czarny symbolizuje bowiem śmierć, stratę i żałobę. W żaden sposób jednak nie sprzeciwia się chrześcijańskiej nadziei, gdyż dzięki Odkupieniu staje się on przyczyną radości oraz nadzieją życia w Niebie. Co ciekawe, czarny kolor ornatów został wprowadzony do liturgii jeszcze przed fioletową barwą. 

Czasami pojawiają się również różowe szaty liturgiczne. Kiedy są one stosowane? Można je nałożyć tylko dwa razy w roku. Chodzi w tym przypadku o trzecią niedzielę adwentu, a także czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Pojawia się zatem częściowa odpowiedź na pytanie, jaki jest kolor szat liturgicznych w adwencie. Omawiając różowe kolory szat liturgicznych i ich znaczenie, trzeba wskazać, że Kościół wyraża nimi czas radości. To właśnie od nadchodzi niespodziewanie po czasie postu oraz pokuty. Kolor różowy jest radosną wersją koloru fioletowego. 

Omawiając szaty liturgiczne, kolory, znaczenie tych barw, nie można zapomnieć również o barwie złotej. Szaty liturgiczne w kolorach srebrnym oraz złotym mogą być używane w zastępstwie białych. Jeżeli zatem nie wiesz, jaki kolor szat liturgicznych w Wielki Czwartek nałożą duchowni, pamiętaj, że jest to barwa złota lub biała. 

Poza omówieniem barw, dobrze wiedzieć, jak się nazywa szata liturgiczna. Zamienniki tego określenia to komża, alba oraz ornat. Podsumowując, po lekturze powyższego artykułu, powinieneś wiedzieć, jaki dzisiaj kolor szat liturgicznych zakładają kapłani. Szaty liturgiczne, kolory, znaczenie tych barw i symbolika katolicyzmu jest to temat, który warto było omówić. Wiele osób świeckich zadaje bowiem pytania o kolory szat liturgicznych i ich znaczenie. Jeżeli interesuje Cię tematyka, jaką są szaty liturgiczne, kiedy jaki kolor obowiązuje księży i co symbolizuje, powyższy artykuł powinien Ci sporo wyjaśnić.

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium