Nowości w Sklepie
Paschał - ile kosztuje, co to jest i jak wygląda
Paschał - ile kosztuje, co to jest i jak wygląda

Paschał - ile kosztuje, co to jest i jak wygląda

Świeca paschalna w okresie wielkanocnym to bardzo znaczący przedmiot liturgiczny wykorzystywany podczas ważnych uroczystości kościelnych. Utensylia liturgiczne uwypuklają znaczenie danego nabożeństwa i podkreślają miłość wiernych do Pana Boga. Dowiedz się, co to jest i jak wygląda paschał.

Co to jest paschał?

Stosowanie utensyliów religijnych, do których zalicza się między innymi paschał wielkanocny to jeden ze zwyczajów, który na stałe wlicza się w tradycję chrześcijańską. Mimo że ta tradycja z wiekiem przeobrażała się, to nadal chętnie kultywuje się obrzędy o symbolice duchowej, które pozwalają zbliżyć się w kierunku Pana Boga i oddać się własnym kontemplacjom. 

Co to jest paschał? Paschał to najważniejsza świeca w kościele katolickim. Paschał wielkanocny to nie jest zwykły przedmiot liturgiczny. Jest to symbol zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które dało wiernym łaskę Bożą i umożliwiło dostęp do nowego życia. Zapalony paschał w okresie wielkanocnym nadaje nabożeństwu wyjątkowej atmosfery oraz charakteru i podkreśla zwycięstwo życia nad śmiercią. 

Odpowiadając na pytanie, co to jest paschał, warto wiedzieć, że jest to świeca zapalana w czasie liturgii światła w Wielką Sobotę, po zachodzie słońca. Na nim ksiądz żłobi symbol krzyża i mówi ,,Chrystus wczoraj i dziś, początek i koniec. Alfa i Omega”. Potem dodaje „Do niego należy czas i wieczność. Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”. Następnie świeca umieszczana jest w ciemnej świątyni, a wierni zapalają od niej swoje świeczki. Dzięki temu wzajemnie przekazują sobie światło i głoszą dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. To bardzo niezwykły widok, gdy rozszerzająca się jasność w końcu wypełnia całą świątynię. 

Jak wygląda paschał wielkanocny?

Przedmioty liturgiczne występujące w kościele i wykorzystywane podczas uroczystości kościelnych różnią się od siebie zarówno sposobem wykorzystania, jak i wyglądem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Zatem jak wygląda paschał? Jest to duża świeca utworzona z żółtego wosku. Można by powiedzieć, że mało różni ją od innych świec widocznych w kościele. Jednak cechuje się ona wyrytym krzyżem i pięcioma otworami, gdzie umieszczane są czerwone ziarna kadzidła. Jest to symbol ran Jezusa Chrystusa, jakie zadano mu podczas drogi krzyżowej. 

Paschał posiada także specjalne oznaczenia, czyli Alfę i Omegę. Są to symbole oznaczające, że czas i wieczność należą do Chrystusa, co można łączyć z początkiem i końcem. Dodatkowo świeca powinna mieć także oznaczenie bieżącego roku. Tak samo powinien wyglądać także paschał domowy. Przygotowując paschał samodzielnie w domu, warto wybrać większą świecę i umieścić na niej pięć ,,gron”, tak aby utworzyły krzyż. Przeważnie są to grona kadzidła wciskanego w świece, ale mogą to być także pinezki czy ziarna czerwonego pieprzu. Nad powstałym krzyżem, nasz paschał domowy powinien mieć również wymalowaną grecką alfę, a poniżej omegę.

Paschał wielkanocny, czyli najważniejsza świeca w kościele 

Paschał wielkanocny ma piękne zdobienia, a jego głęboka symbolika umożliwia świętowanie wyjątkowego momentu w towarzystwie wiernych i księdza, a także rozważania na temat życia wiecznego. Przed rozpoczęciem uroczystości kościelnej kapłan błogosławi świecę – w ten sposób formalizuje obrzęd chrześcijański polegający na poświęceniu ognia.

Jest to możliwe oczywiście tylko wtedy, gdy kościół posiada dużą świecę wykonaną z wosku pszczelego. Nadal niestety dochodzi do sytuacji, gdzie oferowane paschały w sklepach z dewocjonaliami nie są wyposażone we wkłady olejowe. Taki paschał nie może zostać zakupiony ze względu na to, że paschał musi płonąć żywym ogniem.

Sklep liturgiczny.pl oferuje szeroki wybór świec paschalnych na wkład olejowy. W asortymencie znajdują się świece charakteryzujące się różnymi rozmiarami, wysokościami i średnicami. Polecamy także czerwone granka do paschału.

granka do paschału - symbol ran Chrystusa na paschał

Ile kosztuje paschał wielkanocny?

Ile kosztuje paschał? Zastanawiając się nad tym, ile kosztuje paschał, można być pewnym, że na liturgiczny.pl znajdują się świece wysokiej jakości i w korzystnej cenie. Na paschał cena składa się jego długa trwałość, piękny kolor i zdobienia. Paschał cena będzie zależeć także od jego wymiarów. Świece paschalne dostępne są w kilku odmianach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do potrzeb danego kościoła. Najczęściej spotykane to świece o wymiarach 100 cm wysokości x 9 cm średnicy. Można jednak znaleźć paschały w rozmiarze takim jak: 70 cm x 8 cm, 80 cm x 8 cm, 80 cm x 9 cm, 90 cm x 8 cm, 90 cm x 10 cm, 100 cm x 10 cm czy 110 cm x 11 cm. Duży wybór rozmiarów umożliwia zdecydowanie się na ten idealny.

W sklepie liturgiczny.pl można także dokupić dodatki i akcesoria do paschału w postaci zestawu cyferek, krzyż, litery Alfa i Omega, grona i szklane klosze do świec o różnych rozmiarach. Doskonale wpasują się i będą zdobić wnętrze kościołów.

Paschał wielkanocny - oznaczenia i symbole 

Ogień jest symbolem światła Chrystusa. Dodatkowo oznacza on także słup ognia, który towarzyszył Izraelitom na pustyni. Alfa i Omega to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego, są symbolem Chrystusa, czyli początku i końca. Jednocześnie na paschale widnieje zawsze aktualny rok. Symbolizuje to, że Jezus jest zawsze przy swoich dzieciach, niezależnie od okresu historycznego. Krzyż oznacza chrześcijaństwo, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Ponadto podkreśla, że Chrystus jest centrum chrześcijaństwa, wokół którego wszystko się skupia. Ozdobne, duże, czerwone gwoździe to oznaka pięciu ran, jakie Jezus Chrystus otrzymał podczas drogi krzyżowej.

Kiedy zapalamy paschał w okresie wielkanocnym?

Paschał wykonany z żółtego wosku to nie tylko przedmiot religijny. Świeca paschalna wykorzystywana jest w okresie wielkanocnym, zaczynamy palić ją od Wigilii Wielkanocnej. To bardzo ważna chwila dla wierzących. Tej chwili zazwyczaj towarzyszy trzykrotny śpiew ,,Światło Chrystusa” i orędzie paschalne wychwalające Jezusa. Świeca gaśnie przed przyjęciem komunii świętej i jest ponownie zapalana podczas następnego nabożeństwa.

Paschał w okresie wielkanocnym zapalany jest po raz ostatni w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. 

Świeca paschalna jest używana także przy chrzcie i podczas pogrzebów. Należy pamiętać o tym, aby paschał był z aktualną datą roku liturgicznego, dlatego polecamy parafinowe cyfry na paschał, dzięki którym paschał może posłużyć dłużej niż jeden rok. 

W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium