W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Paschał 2024 spalający 100/10 wosk-parafina Paschał 2024 spalający 100/10 wosk-parafina
Producent: Polski
Cena: 710,00 zł
zobacz więcej
Paschał 2024 spalający z woskiem 100/10 Paschał 2024 spalający z woskiem 100/10
Producent: Polski
Cena: 670,00 zł
zobacz więcej
Paschał 2024 na wkład olejowy 100/10 Paschał 2024 na wkład olejowy 100/10
Producent: Polski
Cena: 700,00 zł
zobacz więcej
Granka do paschału Granka do paschału
Producent: Polski
Cena: 40,00 zł
szt.
zobacz więcej
Klosz do świecy Klosz do świecy
Producent: Polski
Cena: 48,00 zł
szt.
zobacz więcej
Paschał spalający  2024 baranek 100/9 Paschał spalający 2024 baranek 100/9
Producent: Polski
Cena: 550,00 zł
zobacz więcej
Paschał spalający  żółty  9/100 Paschał spalający żółty 9/100
Producent: Polski
Cena: 500,00 zł
zobacz więcej
Paschał spalający z woskiem 2024 Paschał spalający z woskiem 2024
Producent: Polski
Cena: 575,00 zł
zobacz więcej

Świece paschalne

Paschał to duża świeca używana w czasie liturgii. To najważniejsza świeca w kościele katolickim, którą święci się i zapala po raz pierwszy podczas Liturgii Światła w Wigilię Paschalną jako symbol Zmartwychwstania, następnie zapalana w okresie wielkanocnym. W tym czasie paschał ustawia się obok ambony lub w centrum prezbiterium.

W ciągu roku liturgicznego paschał stoi obok chrzcielnicy i zapalany jest w czasie chrztu i pogrzebu. Kapłan udzielający Sakramentu Chrztu Świętego lub ojciec chrzestny zapala od paschału świecę chrzcielną na znak narodzenia się nowo ochrzczonego dziecka dla Królestwa Bożego.

Symbolika paschału

Paschał symbolizuje Chrystusa Zmartwychwstałego, który wielokrotnie w Piśmie Świętym jest określony światłem. Symbolizuje także słup ognia, który prowadził Izraelitów przez pustynię, oraz światło wiary, które w momencie chrztu św. zapala się w człowieku.


Na świecy paschalnej zamieszczane, są pewne znaki, których nie można zmieniać. Każdy z nich coś oznacza. Litery Alfa i Omega wyżłobione bądź odlane z wosku – to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego – oznaczają początek i koniec, Boga, który istnieje od zawsze i nie przestanie istnieć.
Na świecy w polach krzyża umieszczany jest obecny rok, który jest symbolem dziejów ludzkich wpisanych w odwieczne istnienie Boga. Krzyż to symbol Męki i Śmierci Pana Jezusa i jednocześnie znak chrześcijan. 5 gron, czyli czerwone ozdobne gwoździe symbolizujące 5 największych ran Pana Jezusa, zadanych podczas Męki Krzyżowej. Chrystus przez śmierć na krzyżu uratował człowieka od śmierci.

 

Nazwa paschał nawiązuje do hebr. pesah, co oznacza przejście. Jezus  przeszedł przez śmierć do Nowego Życia i zapewnił tę możliwość każdemu z nas, otworzył dla ludzi Bramę Nieba. Pod koniec Liturgii Światła paschał wnosi się do świątyni, a zgromadzeni wierni odpalają od niego swoje świece. 

Paschały olejowe

Oferujemy duży wybór świec paschalnych na wkład olejowy, z wkładem w zestawie. Dostępne w różnych rozmiarach (wysokościach i średnicach) Uzupełnieniem oferty są dodatki i akcesoria do paschału takie jak zestaw cyferek, krzyż, litery Alfa i Omega, grona oraz szklane klosze do świec w różnych rozmiarach. Nasze świece wyróżnia długa trwałość, piękne kolory i zdobienia. Będą one piękną ozdobą kościoła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium