W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Ornaty różowe – radujmy się!

Kolor różowy, biorąc pod uwagę modę świecką, uchodzi powszechnie za mało poważny i mało męski. Jest jednak kolorem radości. W końcu powiedzenie o radosnym, optymistycznym patrzeniu na świat przez różowe okulary nie wzięło się znikąd. Na szczęście szaty liturgiczne oraz ich kolorystyka rządzą się swoimi prawami, a różowy kolor ornatu jest naprawdę wyjątkowy, jako zakładany wyłącznie przez dwa dni w roku. Trzecia niedziela Adwentu oraz czwarta niedziela Wielkiego Postu zasługują na taką specjalną oprawę. Chociaż nie jest to praktykowane w każdej parafii, na liturgiczny.pl nie mogło zabraknąć przecież tych tradycyjnych w te dni różowych ornatów. Większość spośród nich zdobiona jest motywami w różnych odcieniach fioletu, który bardzo dobrze i harmonijnie koresponduje z odcieniami różu. Wtedy, kiedy towarzyszy nam atmosfera radości różowy ornat kapłani chętnie prezentują właśnie radosne, różowe ornaty w prezbiterium. Radujmy się zatem!

Gaudete

Gaudete, czyli trzecia niedziela Adwentu, to jedna z dwóch specjalnych okazji, kiedy na światło dzienne wyciągane są wyjątkowe ornaty w kolorze różu. Ten kolor aż tryska radością i jest to wyczuwalne nawet pomimo, a może zwłaszcza w kontekście, całej doniosłości wydarzenia jakim jest ta szczególna adwentowa Eucharystia. Najprostsze ornaty różowe od liturgiczny.pl to ornaty z chrystogramem, czyli z symbolicznymi literami IHS. Te, w największej swojej części pokryte kolorem różowym ornaty idealnie nadają się właśnie na radosne Gaudete. Gaudete oznacza w końcu nic innego jak właśnie: „Radujcie się!”. To wówczas kapłan głosi: „Gaudete in Domino semper. Iterum dico: Gaudete", czyli: „Radujcie się zawsze w Panu; jeszcze raz powtarzam: radujcie się!”. To właśnie wtedy na adwentowych wieńcach zapalamy symboliczne świece, nawiązujące do radości Króla Dawida z przymierza z Bogiem. Ornaty różowe IHS to nie jedyne ornaty w tym kolorze na tą okazję. W witrynie liturgiczny.pl znajdują się również ornaty tej barwy z dekoracyjnymi pasami. Można zatem wybrać ornat ze złotym motywem hostii i kłosów na fioletowym pasie, albo nieco prostsza wersję, również z pasem fioletowym, zdobionym jedynie symbolami boskiej nieskończoności (i zapewne także nieskończonej radości), jakimi są greckie litery Alfa i Omega. Jeżeli chodzi o dowolny ornat różowy cena nie jest wygórowana, mając na uwadze fakt, że ta szata zakładana jest jedynie przez dwa dni w ciągu roku.

Laetare

Oprócz Gaudete radujemy się także w dniu Laetare, czyli w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Laetare naturalnie nie różni się znacząco od Gaudete w swoim przekazie, gdyż oznacza ni mniej, ni więcej jak „Wesel się!”. W tym szczególnym dniu różowa barwa miesza w sobie fiolet oraz biel, symbolizując radość pośród wielkopostnej pokuty. W tym szczególnym dniu staramy się na chwilę oddalić troski związane z długotrwałym postem i z pokutą oraz dostrzegać w nich, a właściwie w ich efekcie, radość z następującego po nich odkupienia. Ornaty różowe jako posiadające głęboką a zarazem bardzo budującą symbolikę, choć tylko dwa razy do roku, naprawdę warto zakładać!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium