W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

ORNAT 1-072-62 ORNAT 1-072-62
Cena: 450,00 zł
szt.
zobacz więcej
ORNAT 1-194-62 ORNAT 1-194-62
Cena: 1 080,00 zł
szt.
zobacz więcej
ORNAT 1-227-62 ORNAT 1-227-62
Cena: 769,00 zł
szt.
zobacz więcej
ORNAT eucharystyczny 1-227-61 ORNAT eucharystyczny 1-227-61
Producent: Polski
Cena: 920,00 zł
szt.
zobacz więcej
Ornat złoty 1-387-6 Ornat złoty 1-387-6
Producent: Polski
Cena: 725,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Ornat złoty bogato zdobiony 1-324-62 Ornat złoty bogato zdobiony 1-324-62
Producent: Polski
Cena: 1 350,00 zł
szt.
zobacz więcej
Ornat złoty IHS 1-322-61 Ornat złoty IHS 1-322-61
Producent: Polski
Cena: 829,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość
Złoty Ornat Eucharystyczny /FP-232 Złoty Ornat Eucharystyczny /FP-232
Producent: Kler
Cena: 750,00 zł
szt.
zobacz więcej
Złoty ornat IHS 1-386-6 Złoty ornat IHS 1-386-6
Producent: Polski
Cena: 595,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • nowość

Ornaty złote

Dawno już minęły czasy, kiedy ornaty zdobione były ręcznym haftem złotą nicią. To zmiana zdecydowanie na plus, ponieważ nadal wyglądają one bardzo dekoracyjnie, jednak nie stanowią przy tym pokusy dla potencjalnych złodziei. Obecnie ornat, chociaż wciąż nie kosztuje tyle co bawełniany t-shirt albo para jeansów, jest jednak strojem, na który można sobie pozwolić znacznie częściej niż kiedyś. Ponadto do wyboru jest o wiele więcej motywów i wzorów. Ornaty w kolorze złotym nie są wcale rzadkością, a mnogość deseni sprawia, że niemal w każdej parafii ksiądz może mieć nieco inny model. Każdy kościół, jego architektura oraz wystrój różnią się między sobą. Strój kapłana w Państwa parafii także może być wyjątkowy.

Złote ornaty

Chociaż niektóre modele naszych ornatów w tym kolorze mają zdecydowanie nowoczesny design, a te metaliczne, gładkie, także o srebrnej barwie, mogą wręcz uchodzić za nieco futurystyczne – większość pozostaje utrzymana w tradycyjnym stylu. Wszystko jednak zmienia się i, wcale nie na przekór Duchowi Świętemu, idzie z duchem czasu. Także architektura nowych kościołów oraz oprawa mszy zmieniają się z biegiem lat. Złote ornaty z haftem wciąż mają rzesze zwolenników, a jednocześnie wielu księży sięga po ich proste, jednolite wersje bez dodatkowych zdobień. Paradoksalnie gładkie ornaty, bez haftów, przyciągną wzrok i pomogą zachować atmosferę skupienia w kościołach barokowych czy też innych bogato zdobionych wnętrzach, zaś te misternie haftowane wprowadzą oczekiwany przez niektórych wiernych element tradycji w kościołach nowoczesnych, o skromnym, minimalistycznym wystroju. W przypadku bardziej kunsztownych złotych ornatów wysyłka na terenie Polski gratis!

Ornaty na specjalne okazje

Chociaż wszyscy dobrze znają tradycyjne kolory ornatów, ich symbolikę oraz konkretne przeznaczenie, to ornaty w kolorze złotym lub srebrnym na specjalne uroczystości, pomimo braku ich symbolicznego znaczenia są jak najbardziej dopuszczalne. Takie ornaty stają się zatem uniwersalne. Chociaż trudno zakładać je w zwykłe niedziele, można nimi zastąpić szereg innych ornatów na odświętną mszę albo ornat na uroczystość obejmującą także inne wydarzenia. Warto pamiętać o tym, aby nie nadużywać jednak ornatów srebrnych i złotych, które przeznaczone są wyłącznie na „dni bardziej uroczyste”, kiedy to można nimi zastąpić ornaty w kolorach: białym, czerwonym, lub zielonym. Naturalnie nie są to ornaty na okres Wielkiego Postu albo Adwentu, kiedy zdecydowanie jedynym właściwym dla księdza ubiorem jest ornat w kolorze tylko i wyłącznie fioletowym. Ponadto złoty ornat nie znajdzie swojej racji bytu wówczas, kiedy według kanonu liturgicznych barw powinien on być czarny. Złote ornaty z haftem mimo tego, że nie są obowiązkowym strojem każdego kapłana, a także nie są przypisane do konkretnych rodzajów liturgii, cieszą się ogromnym powodzeniem, chociażby ze względu na ich przepiękne, bogate wzornictwo a sam w sobie kolor złoty jak żaden inny potrafi podkreślić wagę i doniosłość uroczystości kościelnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium