W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Ornaty w kolorze czerwonym

Czerwony ornat z dużym haftem L101 Czerwony ornat z dużym haftem L101
Producent: Liturgiczny.pl
Cena: 299,00 zł 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Czerwony ornat z haftem Alfa i Omega L107 Czerwony ornat z haftem Alfa i Omega L107
Producent: Liturgiczny.pl
Cena: 299,00 zł 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Ornat czerwony z haftowanym IHS L104 Ornat czerwony z haftowanym IHS L104
Producent: Liturgiczny.pl
Cena: 259,00 zł 400,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Ornat eucharystyczny w kolorze czerwonym/202-C Ornat eucharystyczny w kolorze czerwonym/202-C
Producent: Kler
Cena: 399,00 zł 499,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Czerwono-złoty ornat mszalny z haftem IHS L-5 Czerwono-złoty ornat mszalny z haftem IHS L-5
Producent: Liturgiczny.pl
Cena: 399,00 zł 499,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja
Czerwony ornat IHS 1-386-2 Czerwony ornat IHS 1-386-2
Producent: Polski
Cena: 595,00 zł
szt.
zobacz więcej
Czerwony ornat z Duchem Świętym Czerwony ornat z Duchem Świętym
Producent: Polski
Cena: 800,00 zł
szt.
zobacz więcej

Ornaty czerwone

Czerwony to oczywiście kolor związany ze wszystkimi uroczystościami ku czci Ducha Świętego. Ornaty w kolorze czerwieni są zatem często zdobione motywem gołębicy. Oprócz tego, samego nasuwającego się na myśl w kontekście symboliki czerwonych szat sakralnych motywu, kolor czerwony przepięknie komponuje się z kolorem złotym. To dlatego większość ornatów tego rodzaju zdobiona jest właśnie złotymi ornamentami. Naturalnie nie jest to jedyne zestawienie kolorystyczne w przypadku ornatów czerwonych dostępnych w witrynie liturgiczny.pl, jest ono jednak najpopularniejsze w tej kategorii. Przykładem tego jest chociażby skromny ornat do koncelebry, albo ornat z haftem w postaci białej gołębicy oraz ognistych języków, czyli motywu najbardziej chyba charakterystycznego dla Dnia Pięćdziesiątnicy.

Czerwono i złoto

To połączenie natomiast świetnie sprawdza się w przypadku czerwonych ornatów zarówno bardzo obficie zdobionych jak i tych z wyjątkowo subtelnymi złotymi akcentami. Wiele spośród ornatów nie posiadających tradycyjnego, wszytego wzdłuż pośrodku pasa, z daleka przypomina właśnie ornaty z pasem. Układ graficzny motywów dekoracyjnych, takich jak między innymi wspomniana już gołębica i języki ognia, form jakie przyjął symbolicznie Duch Święty zesłany na Apostołów. Oprócz tego powtarzającego się w różnych formach wzoru pionowe dekoracje ornatów czerwonych od liturgiczny.pl przedstawiają również charakterystyczne dla różnych kolorów ornatów: krzyże, winorośle, hostie czy kłosy. Pionowa orientacja nawiązuje nieco do ornatów z pasem, jednak w tym przypadku dekoracja nie jest w ten sposób wyraźnie wyodrębniona. Złote pasy przedstawiające przeróżne desenie, jako takie pojawiają się oczywiście także w niektórych modelach ornatów, jako pasy tkane lub haftowane.

Czerwony ornat w innych odsłonach

Ornat w kolorze czerwonym niekoniecznie musi być klasycznym ornatem, pod względem zdobienia podobnym do ornatów w innych barwach. Wśród czerwonych ornatów dostępnych na liturgiczny.pl jest na przykład oryginalny ornat przedstawiający wizerunek błogosławionego Hilarego Januszewskiego, męczennika z Krakowa, który zginął w obozie koncentracyjnym w Dachau. Nie wolno przecież zapominać, że czerwony kolor ornatu odwołuje się nie tylko do Apostołów i Ducha Świętego, ale noszony jest także podczas uroczystości ku czci męczenników. Innym typem oryginalnego czerwonego ornatu jest ornat adamaszkowy. Ornaty z adamaszku na liturgiczny.pl występują we wszystkich podstawowych kolorach potrzebnych do sprawowania posługi kapłańskiej przez cały rok. Każdy adamaszkowy ornat zdobiony jest pasem z dekoracją przedstawiającą złoty motyw roślinny z ukrytym w nim, również złotym, chrystogramem. Ornaty w kolorze czerwonym wybierać można w wersjach tradycyjnych jak i zdecydowanie współczesnych.

Ornaty rzymskie czerwone

Jeżeli Rzym to również Watykan. A jeżeli Watykan – to Ojciec Święty. Podczas pogrzebu papieży ornat koloru czerwonego, niekoniecznie w wersji „rzymski”, jest strojem obowiązkowym. To okoliczność rzadka, jednak warto pamiętać tez o niej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium