W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Ornaty w kolorze czarnym wykorzystywane są w czasie Mszy świętych pogrzebowych osób dorosłych w wielu krajach świata. Także w Polsce często zamiast koloru fioletowe używa się koloru czarnego w szatach liturgicznych.

Ornaty w kolorze czarnym można używać także w dniu 2 listopada czyli w dniu wspomnienia Wszystkich wiernych zmarłych.

Ornaty czarne

Chociaż wiele części garderoby księży, z sutanną na czele, ma ten kolor, to ornaty w kolorze czarnym nie należą do zakładanych najchętniej. Jak długo jednak z prochu powstaliśmy i w proch się obracamy – tak długo życie doczesne kończymy między innymi nabożeństwami żałobnymi, na które przeznaczone są zasadniczo ornaty w kolorze fioletu, ale, opcjonalnie, również czarne. Biorąc pod uwagę to, że fioletowe ornaty często używane są także w innych okolicznościach i trudno sobie bez nich wyobrazić okres Adwentu oraz Wielkiego Postu, na uroczystości takie jak pogrzeby zdecydowanie warto mieć specjalne, osobne liturgiczne szaty, czyli czarne ornaty. Fakt, że takie wydarzenia przebiegają w całkiem innej oprawie, w tym pod względem ubioru kapłana, doceniają zarówno księża jak i zgromadzeni podczas pogrzebów żałobnicy.

Ornaty pogrzebowe

Ornaty w czarnym kolorze, używane stosunkowo rzadko, są jednak zakładane nieco częściej niż chociażby ornaty różowe. W związku z tym w sklepie liturgiczny.pl, chociaż mamy ich stosunkowo niewielki wybór, to jednak jest ich nieco więcej niż tych przywdziewanych zaledwie przez dwa dni w roku. Pogrzebowe ornaty czarnego koloru najczęściej zdobione są skromnie, jedynie pojedynczymi motywami w kolorach srebrnym lub złotym. Ornaty czarne z motywami tradycyjnymi, jak chociażby z symbolem Jezusa Chrystusa w postaci skrzyżowanych liter P oraz X albo z chrystogramem wpisanym w regularne wzory. Oprócz tego w ofercie witryny liturgiczny.pl znajdują się również żałobne ornaty w stylu bardziej nowoczesnym, jak chociażby czarny, pogrzebowy ornat z pasyjką, lub typowy franciszkański ornat z krzyżem opartym o kształt litery TAU. Polecamy także czarny ornat obszyty srebrną lamówką z obustronnym haftem oraz z czarną stułą w komplecie. Ta ostatnia wyraźnie odróżnia się od popularnej fioletowej stuły używanej między innymi podczas sakramentu spowiedzi. Dzięki takiemu rozwiązaniu uroczystości żałobne także zyskują swój własny, unikalny wymiar. Ornat ten zdobiony jest także po obydwu jego stronach haftem w kształcie prostego krzyża z gałązką palmową.

Ornaty rzymskie czarne

Obok klasycznych ornatów żałobnych na liturgiczny.pl znajdują się również ornaty z adamaszku, czyli charakterystyczne ornaty rzymskie. Na zdjęciach widoczne są takie misternie zdobione ornaty w innych barwach, jednak od lat jesteśmy producentem najwyższej klasy ornatów, w związku z czym w przypadku zapotrzebowania na typ ornatu niedostępny obecnie na naszej stronie – prosimy o kontakt. Na specjalne zamówienie przygotujemy nie tylko rzymskie czarne ornaty, ale także inne ich rodzaje. Wszystkie ornaty przedstawione w tej kategorii to egzemplarze poglądowe. Większość dostępnych w całej witrynie wzorów ornatów w różnych kolorach na indywidualne zamówienie wykonamy także w kolorze czarnym oraz niemal we wszystkich innych oferowanych przez nas barwach ornatów. Nie jest to obowiązkowy rodzaj ornatu, który musi znajdować się w każdej parafii, jednak pogrzebów przecież nie unikniemy. Jeżeli w Państwa kościele brakuje właśnie czarnych szat liturgicznych, to zawsze jeden z takich czarnych ornatów można dla kościoła ufundować i zakupić oczywiście na stronie liturgiczny.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium