W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Krzyżyk ze złota próba 585 - 21599 Krzyżyk ze złota próba 585 - 21599
Producent: Polski
Cena: 1 296,00 zł
szt.
zobacz więcej
Dmuchany krzyżyk z wizerunkiem Chrystusa Dmuchany krzyżyk z wizerunkiem Chrystusa
Producent: Polski
Cena: 650,00 zł
zobacz więcej
Krzyż ze złota - 46745 Krzyż ze złota - 46745
Producent: Polski
Cena: 358,56 zł
szt.
zobacz więcej
Krzyżyk ze złota 14 karatowego 37324 Krzyżyk ze złota 14 karatowego 37324
Producent: Polski
Cena: 300,00 zł
zobacz więcej
Krzyżyk ze złota mieszanego 27837 Krzyżyk ze złota mieszanego 27837
Producent: Polski
Cena: 1 296,00 zł
szt.
zobacz więcej
Krzyżyk złoty prosty Krzyżyk złoty prosty
Producent: Polski
Cena: 600,00 zł
zobacz więcej
Złoty krzyżyk Złoty krzyżyk
Producent: Polski
Cena: 210,00 zł
szt.
zobacz więcej
Złoty Krzyżyk kontur - 13484 Złoty Krzyżyk kontur - 13484
Producent: Polski
Cena: 220,00 zł
zobacz więcej
Złoty Krzyżyk prosty Złoty Krzyżyk prosty
Producent: Inny
Cena: 235,00 zł
szt.
zobacz więcej
Złoty krzyżyk z wizerunkiem Chrystusa 17553 Złoty krzyżyk z wizerunkiem Chrystusa 17553
Producent: Polski
Cena: 170,00 zł
zobacz więcej
Krzyżyk ze złota papieski 9777 Krzyżyk ze złota papieski 9777
Producent: Polski
Cena: 290,00 zł
szt.
zobacz więcej

Zawieszka krzyżyk złoty w różnych odsłonach

Najbardziej chyba rozpoznawalnym symbolem wiary katolickiej jest krzyż. Obok charakterystycznego, schematycznego symbolu ryby, krzyże o różnych wzorach, nadal zachowujące jednak formę dwóch przecinających się pod kątem prostym linii, jednoznacznie kojarzą się z Kościołem. Wyjątkiem jest tutaj chyba jedynie nietypowy krzyż „tau”, przypominający raczej naszą literę „T”/literę „tau” z greckiego alfabetu (stąd zresztą jego nazwa).

Złoty krzyżyk na szyję

Ciężko uwierzyć, że taki krzyżyk, zawieszany zwykle po prostu na łańcuszku na szyi może być obecnie, w XXI wieku powodem dramatycznych prześladowań. Na szczęście nie w Polsce, gdzie chodzenie z krzyżykiem bądź medalikiem nie budzi kontrowersji, reperkusji i jest rzeczą całkowicie normalną.

Możesz zatem swobodnie wybrać odpowiedni krzyżyk dla siebie i nosić go dumnie. Kształt krzyżyka szyję to jedna kwestia. Pozostaje również dobór jego rozmiaru. Pośród pozornie małych krzyżyków-zawieszek, znaleźć można również złoty krzyżyk duży.

Krzyżyki na szyję, zarówno te filigranowe, jak i całkiem pokaźne, dzielą się ponadto na damskie oraz męskie. Naturalnie damskie krzyżyki to najczęściej te mniejsze, delikatniejsze. Panie przeważnie (choć nie zawsze) są niższe i szczuplejsze od mężczyzn. Panowie częściej sięgają natomiast po krzyżyki o większych gabarytach, odpowiednio proporcjonalne w ich przypadku. Warto zatem wybrać krzyżyk, który już na pierwszy rzut oka nie jest przesadnie duży pod szyją, ani na tyle mały, żeby stał się niemal zupełnie niewidoczny.

Złoty krzyżyk męski

Trudno jednoznacznie rozdzielić krzyżyki na szyję na te wyłącznie „męskie” albo tylko „damskie”. Jednak panowie chętniej sięgają po krzyżyki o bardzo prostym wzornictwie, bez dodatkowych żłobień lub innych elementów dekoracyjnych. Niemniej, nie wyklucza to tego, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna mogą bez obaw o „dziwny” wygląd nosić również inne rodzaje krzyżyków na szyję, jak chociażby charakterystyczny, nieco „wymyślny” krzyżyk jerozolimski złoty.

Tego rodzaju zawieszki mogą jednak, niezależnie od płci, uchodzić za nieco ekstrawaganckie i niejako przeznaczone głównie/wyłącznie dla osób duchownych (choć naturalnie nie jest to prawda). Podobnie jest w przypadku dużego krzyżyka ze złota z wizerunkami Świętych na jego ramionach.

Najbardziej popularne są mimo wszystko krzyżyki niewielkie. Oprócz walorów estetycznych mają także tę niewątpliwą zaletę, że są po prostu lżejsze.

Złota zawieszka krzyżyk

Krzyżyk na łańcuszku jest bardzo uniwersalnym akcesorium. Bywa traktowany, jako subtelna ozdoba, ale tak naprawdę jest to symbol wiary chrześcijańskiej i to jest wciąż główny powód noszenia krzyżyków na szyi. Dawniej znacznie bardziej popularne były medaliki, obecnie – krzyżyki cieszą się dużym powodzeniem.

Krzyżyki ze złota są bardzo uniwersalne, trwałe i taki złoty krzyżyk damski bądź męski to inwestycja co najmniej na lata. Pod warunkiem naturalnie, że zostanie zawieszony na wystarczająco wytrzymałym łańcuszku. Złoty łańcuszek znajdziesz również w witrynie liturgiczny.pl, w odpowiedniej kategorii. Jeżeli masz wątpliwości jaki krzyżyk połączyć z którym łańcuszkiem – chętnie doradzimy, aby był to jak najlepszy zestaw. Oprócz złotych przedmiotów na liturgiczny.pl kupisz również odpowiednie preparaty do czyszczenia złota.

Złoty łańcuszek z krzyżykiem na prezent

To dobry zestaw na prezent zarówno dla osoby świeckiej, jak i duchownej. Krzyż we Wspólnocie Kościoła stanowi symbol niezwykle głęboki i uniwersalny zarazem. W przypadku katolików mile widziane są krzyżyki z postacią Chrystusa ukrzyżowanego albo np. z wizerunkami Świętych. W przypadku niektórych odłamów Chrześcijaństwa, które powstały po tzw. reformacji – zdecydowanie lepiej ograniczyć się do prostego krzyżyka, bez żadnych wizerunków.

Z podobnych względów swój krzyżyk możesz stracić w kraju muzułmańskim, gdzie jego konfiskata to nadal najlżejsza sankcja. W Europie, a zwłaszcza w Polsce, właściwie nie musisz zwracać uwagi na takie detale.

Warto zatem wybrać wzór, jaki najbardziej Ci odpowiada i zamówić złoty krzyżyk 585, czyli krzyżyk na bazie surowca o wyższej zawartości czystego złota. Większość wyrobów jubilerskich na naszym kontynencie powstaje właśnie na bazie złota próby 585 lub 333. Ten ostatni symbol oznacza materiał, w którym czystego złota jest niemal o połowę mniej, niż w wariancie 585 i w dłuższej perspektywie wiąże się to z nieco niższą jakością produktu, jednak nadal wyroby z symbole 333 to wyroby złote, które posłużą relatywnie długo.

Złote krzyżyki damskie i męskie

Pośród krzyżyków na szyję na liturgiczny.pl dominują te neutralne pod względem płci dla jakiej są przeznaczone, jednak im mniejszy i cieńszy krzyżyk tym częściej jest on bardziej odpowiedni dla dziecka lub dla kobiety. Im bardziej postawną osobą jesteś, tym większy krzyżyk będzie dla Ciebie właściwy. A zatem jeżeli jesteś wysoki i często korzystasz z siłowni, prawdopodobnie sięgniesz po prostu po złoty krzyżyk męski duży. Sprawdź jaki rozmiar krzyżyka będzie dla Ciebie najlepszy i zamów go na liturgiczny.pl!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium