W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Opcje przeglądania

Teologia

Książki o tematyce teologicznej

Podobnie, jak mentalność zmieniała się przez wieki, tak podejście tej nauki i do tej nauki – również nieco ewoluowało. O ile choćby w średniowieczu związana była ściśle z liturgią oraz dogmatami Kościoła, obecnie – nabiera rysów nieco bardziej naukowych z czysto świeckiego punktu widzenia. Również tej dziedziny dotknęła naturalna kolej rzeczy, jaką było początkowe wiązanie wszystkiego z doktryną Kościoła i opisywanie za pomocą tej ostatniej wszelkich zjawisk, a obecnie – raczej obiektywne i krytyczne spojrzenie nawet na to, co wcześniej z punktu widzenia religii niekwestionowane. Teologia, bo oczywiście o niej mowa, nie traci mimo to swojej istoty. Boża interwencja w życie człowieka może przecież być badana, a także przedstawiana, na różne sposoby. Coraz częściej można po prostu dokonać syntezy pomiędzy podejściem dogmatycznym a czysto naukowym, co tylko utwierdza nas w tym, że to Bóg jest Stwórcą, bez względu na to z jakim elementem Jego Stworzenia mamy do czynienia. I chociaż to, co dotąd mistyczne, staje się w ten sposób czasem nieco prozaiczne, to jednocześnie to, co uchodziło za prozaiczne – nabiera dla nas nowego, mistycznego wymiaru. 

Współczesne książki teologiczne

Współczesne książki o tej tematyce nadal dotyczą tego, co uniwersalne w relacji Bóg-człowiek, czy też, jak kto woli, człowiek-Bóg. Od narodzin, poprzez ziemskie życie ze wszystkimi jego naturalnymi konsekwencjami po tę ostatnią, jaką jest śmierć. Teologiczne książki, chociaż nie zawsze podają „na tacy” gotowe recepty na życie, pomagają mimo wszystko rozwiać liczne wątpliwości, uporządkować trudne kwestie i zrozumieć wiele aspektów związanych z życiem doczesnym jak i wiecznym. W nich, niejako „za rękę” prowadzą czytelników ich autorzy, inspirowani najczęściej postaciami Świętych. Książki teologiczne na miarę naszych czasów nie stronią od kontrowersyjnych pytań, nie każą też przyjmować wszystkiego bezkrytycznie, ale wyjaśniają istotę tej wciąż niezgłębionej do końca relacji człowiek-Bóg. Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom współczesnego czytelnika, zagubionego pośród jakże szerokiego spektrum proponowanych mu światopoglądów, a nawet ich interpretacji. Wartości chrześcijańskie są na szczęście stałe od wieków. Muszą jedynie odnajdować się i być adaptowane do zmieniających się warunków. Takie książki pozwalają, jak radził Jezus, budować swój „dom” na „skale” – na tym co trwałe i niezmienne pomimo burz, nie zaś na „piasku” nowoczesnych, krótkotrwałych i powierzchownych mód. 

Po co nam teologia?

Zarówno współcześnie, jak i wieki temu, właśnie po to aby zrozumieć sens i cel swojego istnienia. Takie pytania zadają sobie naturalnie również świeccy filozofowie, jednak wciąż wygląda na to, że tylko religia i wiara dają na nie pełną odpowiedź. Cóż bowiem jest doskonałe jeśli nie Bóg, który jest wszędzie a którego Dziećmi jesteśmy? Masz jeszcze wątpliwości? Sięgnij zatem po teologiczne książki z witryny liturgiczny.pl i poświęć im nieco uwagi, aby wyrobić sobie, również na ich podstawie, swoje własne, osobiste zdanie na ten temat.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium