W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Homiletyka

Homiletyka książki

Bez względu na to, czy jesteś osobą wygłaszającą kazania, czy może ich odbiorcą – warto zajrzeć do tego działu. „Homilia” brzmieć może nieco patetycznie, ale chodzi przecież o coś tak bliskiego każdemu katolikowi, jak wygłaszane zarówno w niedziele, jak i z innych okazji, kazanie. Kazanie jako takie także przywodzi na myśl nieco sztywny moralitet. Nie musi jednak być „ciężkie” i trudne, szczególnie we współczesnych nam czasach. Aby trafić do wiernych w XXI wieku zapewne dobrze jest wziąć pod uwagę, aby zostało sformułowane przystępnym dla tej epoki językiem, a przy tym – skłaniało do autorefleksji lub kontemplacji także po zakończeniu liturgii. Książki z zakresu homiletyki dostępne na liturgiczny.pl to między innymi pomoce dla kapłanów przygotowujących własne kazania, jak i treści kazań już wygłoszonych przez tak charyzmatyczne postaci jak na przykład:

  • ksiądz Jan Twardowski
  • Święty Jan Maria Vianney
  • ksiądz Teodor Szarwark, który przygotował kazania skierowane do szczególnie wymagającej pod tym względem grupy, czyli do młodzieży
  • i inni

Nie ma jednego, niepowtarzalnego wzorca dotyczącego kwestii: jak przygotować dobre kazanie? Jednak na przestrzeni ponad dwóch tysięcy lat powstały liczne wskazówki oraz inspiracje, a ponadto – nadal tworzone są nowe idee w tym zakresie. 

Dobre kazanie, czyli jakie? Homiletyka

Chociaż wartości przekazywane przez Kościół założony przez Jezusa Chrystusa zasadniczo się nie zmieniają, to jednak, mimo wszystko, na przestrzeni wieków, dziesięcioleci a nawet lat – zmienia się mentalność społeczeństwa. Ten ostatni czynnik wpływa niewątpliwie w ogromnym stopniu na mentalność tak osób niewierzących, jak i tych wierzących. Kościół, choć stanowi pewien stały punkt odniesienia pod względem pewnych aksjomatów, siłą rzeczy musi podążać za owymi szczególnymi trendami w sposobach myślenia, pojmowania i opisywania świata, aby dotrzymać kroku potrzebom swoich wiernych i nawiązywać z nimi dialog. Ewangelia, każda z czterech, chociaż wciąż ta sama, prezentowana i wyjaśniana musi być zatem na różne sposoby. Jej przesłanie i symbolika mogą być różnie postrzegane, a także – różnie przedstawiane. Właśnie do zmierzenia się z tym problemem posłużą książki dotyczące homilii, aby kazanie w obecnych czasach pozwalało przyjmować „dobrą nowinę” w sposób zrozumiały, przystępny i rzeczywiście wewnętrznie ubogacający.

Kazanie to nie tylko ewangelia

Biblia znajduje się współcześnie niemal w każdym domu. Paradoksalnie korzystają z niej i znają jej fragmenty zarówno osoby wierzące jak i te niewierzące, a pełny tekst Pisma Świętego, w dodatku w różnorodnych przekładach, znaleźć można z łatwością w internecie. Nie to jest zatem wyzwaniem dla współczesnego kapłana, aby przekazać Słowo Boże w identycznym brzmieniu, ale znacznie lepiej pomóc zrozumieć istotę tego Słowa. Książki z zakresu homiletyki pozwalają natomiast odnaleźć różne drogi do tego celu. Nawet najwierniejszym zdarzają się chwile zwątpienia, słabości i po prostu chwilowego braku inspiracji. Warto wówczas skorzystać z doświadczenia innych księży i sięgnąć po specjalistyczny „podręcznik kaznodziei”. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium