Śpiewnik kościelny - wersja z nutami
Opis
Najnowsza edycja Śpiewnika, zawierającego wiele nowych propozycji repertuarowych do wykorzystania zarówno w liturgii, jak i poza nią, zbiega się z 95. rocznicą istnienia (archi)diecezji katowickiej i zasłużonego wydawnictwa Księgarni św. Jacka.
Wszystkie wprowadzone innowacje w układzie Śpiewnika kościelnego są wynikiem autorskich przemyśleń, inspirowanych także uwagami recenzji odnoszących się do wydań wcześniejszych i cennymi radami użytkowników. Sugestie te przyjęto z pozytywnym nastawieniem i w znacznej części próbowano zastosować je przy edycji odnowionego zbioru. Dotyczą one zarówno ustalenia porządku śpiewów w ramach wyodrębnionych działów, jak i samego doboru pieśni.
Starano się zachować ogólną koncepcję struktury śpiewnika, która stanowiła wyraźną dominantę wydania pierwszego, a chodziło w niej o utrwalenie wartościowych pieśni dawnych, tradycyjnych i stałe wzbogacanie repertuaru o utwory współczesne, niektóre już będące w powszechnym użytku. (…)
Modyfikacja poprzednich wydań Śpiewnika kościelnego archidiecezji katowickiej i dość znaczne powiększenie zasobu repertuarowego spowodowały naruszenie dotychczasowego porządku numerów. Chcąc zachować jednak pewną korelację z poprzednio opublikowanymi zbiorami (Skarbiec, Śpiewnik, Chorał), przy nowo obowiązującym numerze pieśni pozostawiono również dawny, umieszczając go poniżej w nawiasie kwadratowym. Wyjątek stanowią śpiewy obecnie dopiero wprowadzone, opatrzone numerem pojedynczym.
Niniejszy zbiór śpiewów obejmuje cztery zasadnicze działy: pierwszy, najbardziej rozbudowany, zawierający głównie pieśni kościelne w tradycyjnym porządku roku liturgicznego, liczący aktualnie 722 numery śpiewów. Dział ten kończy się pieśniami za zmarłych, do których dołączono śpiewy obrzędów pogrzebowych, zachowując tematyczną jedność. Drugi obszerny dział (od nr 800) obejmuje śpiewy ściśle związane z celebracją Mszy św. – dialogi, aklamacje, śpiewy części stałych w różnych opracowaniach – w tym zakresie nastąpiło znaczne poszerzenie cykli mszalnych. Kolejne zestawienie tworzą śpiewy uświęcenia dnia, nabożeństwa i litanie. Pozostawiono także czwarty, nieco zmniejszony dział śpiewów pozaliturgicznych, stosowanych w ramach nabożeństw, spotkań modlitewnych i pielgrzymek. Numeracja pieśni w głównych działach jest otwarta, co umożliwia wprowadzanie w tym miejscu nowych utworów w kolejnych wydaniach.
Format 12 x 17,5 cm
Oprawa twarda
Ilość stron 1250.
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Nie weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.