W promocji:

koszule kapłańskie obrazy z drzewa lipowego obrazy srebrne

Duch Święty. Symbole Duch Święty. Symbole
Cena: 4,30 zł 4,50 zł
szt.
zobacz więcej
  • promocja

Bierzmowanie – pamiątki

To sakrament, którego przyjęcie obchodzi się mniej hucznie, niż np. Chrzest czy Pierwsza Komunia. Ma jednak potężną symbolikę, a nieprzystąpienie do niego uniemożliwia np. zawarcie związku małżeńskiego w Kościele czy przyjęcie święceń kapłańskich, czy też śluby zakonne itp. Sakrament ten, przyjmowany na pamiątkę Zesłania Ducha Świętego na Apostołów ma za zadanie niejako wzmocnić łaskę otrzymaną podczas Chrztu Świętego, za pośrednictwem „daru Ducha Świętego”. W liturgii padają wówczas m.in. słowa: „ześlij na nich Ducha Świętego Pocieszyciela, daj im ducha mądrości i rozumu, ducha rady i męstwa, ducha umiejętności i pobożności, napełnij ich duchem bojaźni Twojej”. I tak oto znacznie bardziej dojrzały i świadomy niż podczas Chrztu Świętego udzielanego często w wieku niemowlęcym, Chrześcijanin otrzymuje i przyjmuje takie właśnie nowe „dary”.

Pamiątki z Bierzmowania

O ile popularne i liczne są pamiątki Chrztu Świętego czy też Pierwszej Komunii Świętej, to w tym przypadku zwykle także są one skromniejsze, jak całe obchody. Fakt, że dana osoba była bierzmowana zostaje naturalnie odnotowany w kościelnych rejestrach i zostają sporządzone odpowiednie dokumenty na tę okoliczność. Pamiątką jest z pewnością imię, jakie wybiera się i przyjmuje podczas samej ceremonii, jednak, jeżeli chodzi o te bardziej namacalne pamiątki – może to być np. książeczka do Bierzmowania.

Wcześniej tego typu książeczka była nazywana „dzienniczkiem”, co było nazwą w pełni uzasadnioną, ponieważ książeczka ta zawiera m.in. odpowiednie rubryki pozwalające dokumentować np. obecność kandydata do tego sakramentu podczas spotkań poprzedzających jego przyjęcie, obecność podczas Eucharystii, opinię o kandydacie i inne istotne informacje. To właściwie obowiązkowy element towarzyszący przygotowaniom do przyjęcia darów Ducha Świętego i choć stanowi pamiątkę, to zdecydowanie nie nadaje się na prezent.

Katechizm bierzmowanych

Przed przyjęciem niektórych sakramentów, w tym właśnie darów Ducha Świętego, konieczne jest odbycie stosownego kursu/nauk, zakończonych egzaminem dopuszczającym do przyjęcia tego sakramentu. Są do tego przygotowywane stosowne materiały. Jeżeli masz być bierzmowany lub bierzmowana, to z pewnością masz za sobą przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i pamiętasz jeszcze, że wcześniej konieczne było „przerobienie” stosownego, dodatkowego katechizmu. Podobnie jest w tym przypadku.

Katechizm Bierzmowania obejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące przyjęcia darów Ducha Świętego i jest ogromną pomocą we właściwym przygotowaniu się zarówno do egzaminu poprzedzającego ten sakrament, jak i do samego sakramentu. Tą pozycję także trudno uznać za dobry prezent, jednak koniecznie trzeba o niej wiedzieć. Stanowi ona również swoistą pamiątkę a osoby bierzmowanej. Taki katechizm jak i książeczka to stosunkowo niewielki koszt, sprawdź to w sklepie liturgiczny.pl!

Prezent na Bierzmowanie

Bierzmowaną osobę można naturalnie obdarować symbolicznym prezentem. Bardzo dobrym pomysłem jest wówczas np. pięknie wydana Biblia albo po prostu książka, najlepiej nawiązująca do Trzeciej Osoby Boskiej, czyli Ducha Świętego, którego dary otrzymują osoby przyjmujące ten sakrament. W witrynie liturgiczny.pl znajdziesz różne tytuły, jak np. „Jak żyć owocami Ducha Świętego”, „Duch Święty rozdaje prezenty” i inne.

Prezent na Bierzmowanie dla chłopaka nie musi się zatem wcale różnić od prezentu z tej okazji dla dziewczyny. Jeżeli nie zdecydujesz się na podarowanie książki, to w sklepie online liturgiczny.pl znajdziesz także inne potencjalne podarunki. Możesz wybrać np. drewnianą zawieszkę, koszulkę lub bransoletkę albo inny gadżet z symbolem utożsamianej z Duchem Świętym gołębicy. Taką gołębicę możesz również wygrawerować bądź w inny sposób przedstawić na wybranym przedmiocie, który docelowo ma stać się wyjątkową pamiątką.

Pamiątka Bierzmowania

Pamiątka, co do zasady, powinna być możliwie trwała, aby „pamiętać” długo o tym, co ma ona przypominać. Wspomniane gadżety, chociaż atrakcyjne dla bierzmowanej młodzieży, są raczej krótkotrwałe. W związku z tym można uzupełnić taki podarunek np. o złotą zawieszkę/krzyżyk, pozłacany obraz z grawerem albo inny trwały przedmiot od liturgiczny.pl.

Pamiątką tego sakramentu może być m.in. metalowy krzyż papieski, bardzo chętnie wybierany w tym charakterze. Taki krzyż może stanowić choćby pamiątkę Bierzmowania od świadka.

Wszelkiego rodzaju krzyże, obrazy przedstawiające gołębicę i inne tego rodzaju przedmioty o większej niż t-shirty bądź drewniane zawieszki trwałości.

Pamiątką, która nie jest kosztowna, ale nadal efektowna jest trakcyjna, są eleganckie „dyplomy” na pamiątkę tego sakramentu. Na liturgiczny.pl masz do wyboru co najmniej kilka wzorów. Może to być dodatek do innych pamiątek albo pamiątka sama w sobie wówczas, kiedy nie planujesz wręczania bardzo trwałych i kosztowniejszych prezentów.

To również uniwersalna pamiątka Bierzmowania dla dziewczyny jak i dla chłopaka. Chociaż to sakrament mało hucznie obchodzony, warto podarować komuś z jego okazji chociaż symboliczną pamiątkę.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium